Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech
A- A A+

Co musisz wiedzieć o koronawirusie

coronaTelefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb transportowych dla mieszkańców

gminy Bodzentyn oraz informacji o szczepieniach przeciwko

wirusowi SARS-Cov-2 (infolinia)

tel. 600 715 659, 41 311 50 10 wewn. 18

 

Ważne informacje i zasady postępowania w przypadku podejrzenia

lub wykrycia koronawirusa SARS-CoV-2


Informujemy, że 8 grudnia br. będzie ostatnim dniem realizacji zdjęć w Bodzentynie. Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z poniższą informacją.

Informacja 3 1

W dniu 20 listopada 2021 r. w Mniowie odbył się I Powiatowy Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Starosty Kieleckiego Mirosława Gębskiego. Zawodników wspierali wójtowie i burmistrzowie zespołów, które uczestniczyły w tych zawodach. Nasz klub dopingował wice burmistrz- pan Andrzej Jarosiński. Celem przedsięwzięcia była promocja zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej.

  Do zawodów zgłosiło się 12 zespołów ze szkół podstawowych (rocznik 2007 i młodsi) reprezentujących 11 gmin z powiatu kieleckiego. Bodzentyn w tych zawodach reprezentował Uczniowski Ludowy Klub Sportowy „Orły” Bodzentyn. Drużyny zostały podzielone na cztery grupy po 3 zespoły. „Orły” trafiły do grupy A, w której osiągnęły następujące wyniki:

Gmina Bodzentyn - Gmina Mniów (Grzymałków) 3:1 (3 bramki strzelił Kornel Zaczkowski)

Gmina Bodzentyn - Gmina Piekoszów 1:0 (bramkę strzelił Kornel Zaczkowski)

W swojej grupie zajęliśmy I miejsce i w półfinale spotkaliśmy się z zespołem, który zajął II miejsce w grupie D, czyli z Gminą Pierzchnica. Po emocjonującym meczu, w ostatnich sekundach spotkania zwycięską bramkę dla nas strzelił Konrad Kuzka.

W finale spotkaliśmy się z zespołem z Gminy Łopuszno, z którym po trudnej walce przegraliśmy 1: 3. Jedyną bramkę dla naszego zespołu zdobył Konrad Kuzka.

Miejsca na podium przedstawiły się następująco:

 1. Gmina Łopuszno
 2. Gmina Bodzentyn
 3. Gmina Raków

Skład naszej drużyny: Bramkarz- Jan Krężołek, Jan Szydłowski, Kacper Tusień, Konrad Kuzka, Kacper Sikora, Kornel Zaczkowski, Igor Witkowski. Najlepszym zawodnikiem turnieju został uznany nasz zawodnik – Konrad Kuzka. Opiekun – Jarosław Szczurek.

Wszystkie zespoły uczestniczące w turnieju otrzymały pamiątkowe nagrody, a pierwsze trzy zespoły – puchary oraz medale.

Osignicia ULKS Ory i SP Bodzentyn 2

W dniu 6 października 2021 odbył się finał Turnieju Wojewódzkiego w Halowej Piłce Nożnej chłopców szkół podstawowych – rocznik 2007- 2008 w Kostomłotach.

W rozgrywkach tych uczestniczyło 9 zespołów podzielonych na 3 grupy po 3 zespoły. Nasza drużyna trafiła do grupy B, w której osiągnęliśmy następujące wyniki:

SP Bodzentyn- SP Królewiec 1:0 – bramka Jan Krężołek

SP Bodzentyn- SP Łączna 1:1 – bramka Jan Krężołek

Półfinał  SP Bodzentyn- SP Zagnańsk 0:2

W meczu o III miejsce SP Bodzentyn- SP Królewiec 2:0 – bramki strzelili Jan Krężołek i Kacper Sikora.

Tabela końcowa finału wojewódzkiego przedstawia się następująco:

 1. SP Nr 2 Zagnańsk
 2. SP Kostomłoty
 3. SP Bodzentyn

Najlepszym bramkarzem turnieju został wybrany Adam Piwko z naszej szkoły. Skład drużyny:  Adam Piwko, Kacper Tusień, Jakub Badziński, Jan Krężołek, Kacper Sikora, Adrian Staszewski, Jan Szydłowski. Opiekun: Jarosław Szczurek.

Osignicia ULKS Ory i SP Bodzentyn 3

W dniu 5 października odbył się Turniej Świętokrzyskiej Ligi Bilardowej w Kieleckim Centrum Kultury w Kielcach w odmianę „9” bil.

W turnieju tym uczestniczył zespół ULKS ”Orły” Bodzentyn. Wśród Juniorów młodszych V miejsce zajął Błażej Winiarski, natomiast w kategorii dziewcząt V miejsce zajęła Aleksandra Lesisz, VII Blanka Kupis, IX Julia Dyk i XIII Nikola Fechtner. Opiekun: Jarosław Szczurek.

                                                                                           Osignicia ULKS Ory i SP Bodzentyn 4

                                                                                                                                                                              Jarosław Szczurek

Dziś w Urzędu Miasta i Gminy Bodzentyn odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego „Rok bez smogu w Górach Świętokrzyskich”. W połowie października br. po raz VI Związek Gmin Gór Świętokrzyskich ogłosił konkurs plastyczny dla dzieci uczęszczających do szkół podstawowych z terenu gminy Bodzentyn. Samorząd Miasta i Gminy Bodzentyn był współorganizatorem konkursu. Tematem przewodnim prac dzieci z klas 0-IV było hasło „Cztery pory roku z OZE”. Natomiast klasy V-VIII miały za zadanie wykonać pracę plastyczną w tematyce nawiązującej do walki ze smogiem. Łącznie do Urzędu wpłynęło ok. 100 przepięknych prac plastycznych, przez co komisja konkursowa miała nie lada wyzwanie z wyłonieniem zwycięzców. Po długich rozważaniach komisja wydała następujący werdykt:

w przedziale 0-IV:

I miejsce – Piotr Małkiewicz,

II miejsce – Mateusz Berus,

III miejsce - Marcelina Materek,

natomiast w przedziale V-VIII nagrodzono prace:

I miejsce – Mikołaj Tusień,

II miejsce – Maja Koziołek,

III miejsce – Amelia Rutkowska.

Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba podczas wręczania nagród przypomniał, jak ważne jest szerzenie świadomości ekologicznej oraz dbanie o środowisko naturalne zarówno naszej gminy, jak i całej planety.

Laureaci pierwszych trzech miejsc w każdej kategorii wiekowej zostali nagrodzeni nagrodami rzeczowymi.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i nagrodzonym.

 

Dnia 28 listopada 2021 w Kielcach na hali przy ul.Wschodniej odbył się słynny Turniej Trójek Piłkarskich pod patronatem PZPN i ŚZPN, gdzie wystąpiły dwie drużyny Łysicy Bodzentyn.

Podopieczne trenera Mirosława Rubinkiewicza zajęły IV i V miejsce rywalizując z bardzo dobrymi zawodniczkami, które w przeszłości zdobyły I- ligę.

I zespół wystąpił w następującym składzie: Kamila Wzorek, Aleksandra Domańska, Julia Ziomek, Weronika Kolankowska i Magdalena Błędzińska II zespół: Weronika Bogacka, Gabriela Jagiełło, Weronika Januchta i Iga Telka.

 

image3

image4

W dniach od 03 do 05.12.2021 dwie podopieczne trenera Mirosława Rubinkiewicza - Julia Hajdenrajch i Zofia Maniara przebywały na zgrupowaniu Kadry Województwa U 15 w Staszowie.
Zawodniczki Łysicy zaprezentowały się z bardzo dobrej strony będąc wyróżniającymi się zawodniczkami.
 
 
image0
 

    W związku z trwającymi pracami projektowymi dot. „Budowy i rozbudowy drogi powiatowej nr 0583T w miejscowości Podmielowiec” Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn zaprasza zainteresowane osoby na spotkanie z projektantem, które odbędzie się w dniu 16 grudnia br. (czwartek) o godz. 17.00 w świetlicy wiejskiej w Siekiernie (adres: Siekierno Stara-Wieś 6).

W załącznikach znajdziecie Państwo koncepcję rozbudowy w/w drogi przedstawiającą mapę z zajętością terenu pod poszerzenie drogi oraz plan sytuacyjny.

 

1. Mapa z zajętością terenu

2. Mapa z zajętością terenu

W dniach 3-5.12.2021r. we Włodawie odbyły się X Mistrzostwa Polski w zapasach w stylu wolnym w grupie wiekowej młodzików.
 
W tych najważniejszych zawodach stanęło do rywalizacji 178 zawodników z 58 klubów z całej Polski.
Nasz utalentowany zawodnik, Aleksander kolejny raz udowadnia, że systematyczny trening pozwala osiągnąć bardzo wiele.
Po widowiskowych walkach eliminacyjnych w kategorii 44 kg dostaje się do finału, gdzie prowadząc punktowo pojedynek, nie fartownie ulega przeciwnikowi z klubu Lotnik Wrocław, tracąc punkty na dwie sekundy przed końcem walki.
Srebrny medal Aleksandra jest ogromnym sukcesem zarówno dla Niego, jak i dla klubu Guliwer i całego Województwa Świętokrzyskiego.
Nasz klub reprezentował także Maciej Babiarz, któremu nie udało się przebrnąć przez wałki eliminacyjne.
Podsumowanie kończącego się rok 2021.
Mijający rok był bardzo owocny w sukcesy naszych Bodzentyńskich wychowanków, zdobyliśmy 9 medali rangi Mistrzostw Polski.
Gratulacje dla naszych zawodników ULKS Guliwer.
Dziękujemy Burmistrzowi MiG Bodzentyn Dariuszowi Skibie, Radzie Gminy, Dyrektorowi Centrum Kultury w Bodzentynie Marcinowi Sikorskiemu, Rodzicom zawodników oraz wszystkim sympatykom sportu zapaśniczego za pomoc i wsparcie w rozwoju naszej młodzieży.
 
Życzymy, Zdrowych i Wesołych Świąt oraz Szczęśliwego Nowego Roku.
 
Zbigniew Płaczkowski
 

 

Świętokrzyski Urząd Wojewódzki informuje, że limit karnetów do Uzdrowiska Busko Zdrój w ramach kampanii Wojewody Świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza, przeznaczonych dla osób, które w dniach 1 grudnia do 27 grudnia 2021 r. przyjmą drugą lub trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID -19 WYCZERPAŁ SIĘ. Od dnia 3 grudnia 2021 roku kupony upoważniające do odbioru biletu do kina lu teatru będą wydawane jedynie w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim, al.IX Wieków Kielc 3, 25 - 516 w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00 - 14.00.

Kontakt do osoby wydającej kupony: 41 342 12 32

 

Życzenia z okazji Mikołajek

Z okazji Mikoajek wszystkim mieszkacom Gminy Bodzentyn zarwno tym maym jak i tym duym ycz duo radoci i szczcia umiechu kadego dnia i jak najwicej sodkich chwil Wszelkiej pomylnoci duo zdrowia i

Tereny nad rzeką Kamienną obfitowały w rudy żelaza. Zajmowano się ich eksploatacją od najdawniejszych czasów. Obszar ten wraz z okolicami Bodzentyna od XII wieku stanowił własność biskupów krakowskich. W średniowieczu oni pierwsi rozpoczęli tu działalność gospodarczą poprzez wydobywanie rud żelaza, zakładanie pieców do wytopu surówki, warsztatów metalurgicznych.

W rozwoju górnictwa i hutnictwa żelaznego szczególnie zapisali się w początkach XVI w. biskupi Jan Konarski i Piotr Tomicki. W okolicach obecnego Suchedniowa i Parszowa w tym okresie działały już trzy kuźnice. Również biskupi Piotr Myszkowski i Jerzy Radziwiłł dbali o rozwój gospodarczy. W końcu XVI w. na terenie parafii Wzdół znajdowały się trzy kuźnice oraz huta szkła zwana bodzencką. Wówczas w Siekiernie mieszkało 15 kmieci, 1 zagrodnik, komornik bez inwentarza, trzech rzemieślników. Pierwotnie Siekierno należało do klucza bodzentyńskiego obejmującego kilkanaście wsi z ośrodkiem centralnym w Bodzentynie.

Biskupi osobiście objeżdżali swoje włości kontrolując stan gospodarki i wysyłając lustratorów. Sporządzony w wyniku działań biskupa Piotra Gembickiego Inwentarz klucza bodzentyńskiego z 1652 r. wymieniał miasto Bodzentyn, 21 wsi, 8 folwarków, 10 młynów oraz 10 kuźnic położonych nad rzeką Kamionką i Żarnówką.

W poł. XVIII w. krakowscy biskupi, po wojnach i upadku gospodarczym Rzeczypospolitej, podjęli działania mające na celu odbudowę i modernizację przemysłu w swoich dobrach. Najbardziej aktywny był kardynał  Jan Aleksander Lipski, biskup krakowski w latach 1732-1746. Za jego czasów powstał w Suchedniowie pierwszy na tych terenach wielki piec. Jego budowa wpłynęła na sposób funkcjonowania istniejących kuźnic, organizację pracy i życie mieszkańców.

Dla rozwoju tego ośrodka konieczna była odpowiednia ilość surowców: rudy, którą wydobywano z tzw. gór rudnych, paliwa – węgla drzewnego, co wiązało się z występującymi lasami; dwie rzeki dawały napęd wód, mieszkańcy okolicznych wsi siłę roboczą. To zadecydowało o wydzieleniu z klucza bodzentyńskiego nowego okręgu gospodarczego – klucza suchedniowskiego, którego oparcie stanowił zespół górniczo-hutniczy. Stało się to zapewne w pocz. 2 poł. XVIII w. W 1788 r. w skład tego klucza wchodziło 10 osad kuźniczych i trzy wsie: Łączna, Parszów i Siekierno. Działały dwa wielkie piece w Mostkach i Parszowie (piec w Suchedniowie został rozebrany), wybudowano nowe  kuźnice (stare odrestaurowano), „węgielnie” i tzw. kowalichy.

W ten sposób Siekierno znalazło się w obrębie nowego klucza, a jego mieszkańcy stanowili zespół pracowników wykorzystywanych m.in. do dostarczania rudy, wyrębu i zwózki drewna, wypalania węgla drzewnego, prac załadunkowych i rozładunkowych czy obsługi zakładów hutniczych. W 1787 r. według spisu ludności diecezji krakowskiej Siekierno zamieszkiwało 168 osób.

W 1789 r. dobra biskupie na mocy decyzji Sejmu Czteroletniego przeszły na rzecz Skarbu Państwa. To zapoczątkowało nowy rozdział w rozwoju gospodarczym okolic Bodzentyna i Suchedniowa.

W lustracji klucza suchedniowskiego z 1789 r. umieszczono spis gospodarzy rolników  zamieszkujących Siekierno. Występują tu nazwiska: Smalec, Brzeziński, Ziemiera, Tusno, Barwicki; Marcin Synowiec – karczmarz, Maciej Michta – gajowy. Wśród obowiązujących podatków publicznych wymieniono również obowiązek odrabiania pańszczyzny przy fabrykach żelaznych suchedniowskich. Opisując lasy, będące bazą zaopatrzenia w węgiel drzewny, określono zasady pozyskiwania drewna, jego przygotowania dla „kurzaczy”, którzy mieli je wypalać i przewozu przez „furarzy” do wielkich pieców, fryszerek i „kowalich”. Tej gospodarki leśnej pilnowali leśniczy i gajowi.

Nastąpiły rozbiory Polski. Po 1815 r. dobra narodowe na terenie województwa sandomierskiego zostały oddane na fundusz górnictwa krajowego. Dla potrzeb górnictwa z obszarów leśnych wydzielono leśnictwa, w tym suchedniowskie. Decyzje te miały na celu m.in. zabezpieczenie pracowników dla  górnictwa i hutnictwa. W 1816 r. w Królestwie Polskim powołano Główną Dyrekcję Górniczą z siedzibą w Kielcach. Podległe jej zakłady podzielono na dozorstwa, wśród nich suchedniowskie. W 1826 r. lasy górnicze stanowiło 14 leśnictw, z których 10, w tym leśnictwo Bodzentyn, przeznaczono na zaopatrzenie przemysłu górniczo-hutniczego. W rozbudowie górnictwa i hutnictwa w województwie sandomierskim i krakowskim do czasu wybuchu powstania listopadowego, najbardziej zasłużyli się Stanisław Staszic i Franciszek Ksawery Drucki-Lubecki.

Mała wieś Siekierno zapisała się w dokumentach i historiografii jako ta, której mieszkańcy podejmowali różne czynności związane z produkcją żelaza i wyrobów żelaznych; wędrowali do Suchedniowa pokonując wzniesienie między Wzdołem a Michniowem, zwane obecnie Wzgórzem Św. Barbary. Być może tutaj odpoczywali i tu w połowie XIX w., w miejscu pierwotnie istniejącej drewnianej, wznieśli murowaną kaplicę Św. Barbary – patronki trudnej pracy, górników i hutników.

Dla upamiętnienia górników z Siekierna w dniu Św. Barbary 4 grudnia przedstawiciele Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna zapalili przy kaplicy znicze, nie zapominając również o mieszkańcach innych wsi jak Psary, Wzdół, Śniadka, Leśna, Sieradowice, którzy trudnili się głównie wypalaniem węgla drzewnego.

Wzgórze Św. Barbary jest wspaniałym punktem widokowym, widać stąd pasma Gór Świętokrzyskich, dolinę rzeki Psarki. Jej centralnym punktem jest kaplica Św. Barbary, przypominająca o tradycjach górniczych tego regionu. Obiekt nakryty jest dwuspadowym dachem, od frontu z drzwiami, przez szyby których możemy zobaczyć kamienną figurę Św. Barbary z przypisanymi jej atrybutami: kielichem i mieczem. Planowany jest remont obiektu, co będzie kontynuacją już rozpoczętych przez jednego z mieszkańców parafii Wzdół prac zabezpieczających.  

 

                                                                                                                                                             Dr hab. prof. UJK Urszula Oettingen

                                                                                                                                                                               Prezes

                                                                                                                                                       Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna

 

W artykule wykorzystano m. in. dokumenty z Archiwum Głównego Akt Dawnych oraz artykuł: M. Janakowski, Kuźnice nad Kamionką i Żarnówką. Suchedniowski akcent w rozwoju Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego, „Zeszyty Suchedniowskie” 2017 nr 2.

 

Fot. Urszula i Mirosław Oettingen

 

Akademia Przedsiębiorczości sp. z o.o. realizuje projekt „CZAS NA WŁASNY BIZNES” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 –2020.

Celem głównym projektu jest rozwój przedsiębiorczości, tworzenie miejsc pracy, aktywizacja zawodowa oraz poprawa sytuacji na rynku pracy 90 osób: 49 kobiet i 41 mężczyzn, które w dniu rozpoczęcia udziału w projekcie mają ukończony 30 rok życia, nie posiadają zatrudnienia – są bezrobotni, poszukujący pracy, bierni zawodowo, uczą się lub zamieszkują na terenie województwa świętokrzyskiego.

CZAS NA WŁASNY BIZNES

 

W ramach projektu oferujemy Uczestnikom wsparcie obejmujące:

 1. INDYWIDUALNE SPOTKANIE Z DORADCĄ ZAWODOWYM
 2. SZKOLENIE dotyczące zakładania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
 3. SPOTKANIE Z EKSPERTEM DOTACYJNYM
 4. WSPARCIE FINANSOWE 23.050,00 zł na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.
 5. WSPARCIE POMOSTOWE do 18.000,00 zł NETTO przez okres pierwszych 12 miesięcy prowadzenia firmy (1.500,00 zł netto/miesiąc/firmę).

Wymagany wkład własny Uczestników w wysokości 6.800, zł netto.

Projekt jest działaniem publicznym i ma wesprzeć osoby pozostające bez zatrudnienia w trudnej sytuacji na rynku pracy.

 

CZAS NA WŁASNY BIZNES

 

Rekrutacja do projektu prowadzona będzie od 6 grudnia 2021 r. w biurach Akademii Przedsiębiorczości:

 • Starachowice, ul. Zgodna 2, tel. 41 275 0058, 501 493 940
 • oraz do punktu rekrutacyjnego Kielce, ul. Targowa 18, parter, pokój nr 5, tel. 506 976 134.

Więcej informacji na temat projektu na naszej stronie https://ap.org.pl/projekty/czas-na-wlasny-biznes W razie potrzeby prosimy o kontakt telefoniczny.

Obszar Gór Świętokrzyskich został wskazany w Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+ obowiązującej na mocy Uchwały Nr XXX/406/21 Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego z dnia 29 marca 2021 r. w sprawie przyjęcia Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+. W jego granicach znajdują się gminy o szczególnym znaczeniu dla rozwoju różnych form turystyki, związanych z walorami przyrodniczokrajobrazowymi oraz kulturowymi. Stąd też gminy określone w Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+ rozpoczęły współpracę w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji Góry Świętokrzyskie (OSI GŚ). W związku z powyższym w dniu 23 kwietnia 2021 r. Związek Gmin Gór Świętokrzyskich uchwałą nr XII/44/2021 określił zasady współpracy gmin wchodzących w skład OSI GŚ dotyczące Strategii Rozwoju Obszaru Strategicznej Interwencji Góry Świętokrzyskie.

Strategia Rozwoju OSI GŚ będzie dokumentem określającym długofalowy rozwój tego obszaru oraz narzędziem wykorzystywanym do pozyskiwania środków zewnętrznych na realizację określonych w nim celów. Dokument umożliwi skorzystanie z nowych instrumentów polityki regionalnej, w szczególności w ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021–2027.

W związku z powyższym trwa proces opracowania diagnozy sytuacji społecznej, gospodarczej i przestrzennej obszaru, która stanowić będzie punkt wyjścia i bazę dla opracowania strategii. Wnioski z diagnozy będą jednym z najważniejszych elementów dokumentu, w związku z czym istotne jest poznanie Państwa opinii związanych z wewnętrznymi uwarunkowaniami i potencjałami obszaru oraz określenie Państwa potrzeb w zakresie dalszego kierunku rozwoju OSI Góry Świętokrzyskie.

W związku z tym, zwracamy się do Państwa z prośbą o aktywne wzięcie udziału w procesie diagnostycznym OSI GŚ i wypełnienie poniżej zamieszczonej ankiety.

Aby wypełnić ankietę KLIKNIJ TUTAJ

Ankietę będzie można wypełnić do dnia 12.12.2021 r.

Ankieta jest również dostępna w wersji papierowej w biurze Związku Gmin Gór Świętokrzyskich przy ul. Partyzantów 17 w Bielinach, pok. nr 6 w dni robocze w godz. 7:00 – 15:00.

Jesteśmy przekonani, że jako aktywni mieszkańcy, przedsiębiorcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych i lokalnych środowisk gospodarczych oraz instytucji publicznych, środowisk edukacyjnych i kulturalnych, podzielicie się Państwo swoimi opiniami, które przyczynią się do zdiagnozowania ponadlokalnych potrzeb, barier rozwojowych i priorytetów.

Więcej informacji: [LINK]

Harcerze z Gminy Bodzentyn organizują świąteczną zbiórkę żywności dla potrzebujących. Zbiórka będzie przeprowadzona w dniach od 3 grudnia do 15 grudnia br. 

Plakat ywno 2021 1 1 1

Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna im. Adeli Nawrot w Bodzentynie zakupiła nowości wydawnicze dla mieszkańców Miasta i Gminy Bodzentyn. Zbiory naszej Biblioteki wzbogaciły się o powieści obyczajowe, sensacyjne, kryminalne, literaturę piękną dla dzieci i młodzieży, książki biograficzne oraz takie, które są kontynuacją serii cieszących się dużym zainteresowaniem wśród czytelników.

W 2021r. Biblioteka otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”, Priorytet 1 Poprawa oferty bibliotek publicznych, Kierunek interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych w kwocie 3500,00 zł. Otrzymane dofinansowanie przeznaczyliśmy na zakup nowości dla dorosłych uwzględniając życzenia i potrzeby czytelników. W ramach dotacji zakupiono 142 książki. Biblioteka
z własnych środków zakupiła 355 książek na kwotę 6538,87 zł. Placówka nasza otrzymała również jeden dar z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Departamentu Funduszy i Spraw Europejskich.

Ogółem w 2021 roku dokonano zakupu 497 książek na łączną kwotę 10038,87 zł. Spośród zakupionych pozycji na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.  Zapraszamy do Biblioteki.

1636041591

 

Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz planuje kampanię polegającą na możliwości skorzystania przez osoby w pełni zaszczepione lub osoby, które przyjmą trzecią dawkę szczepionki przeciw Covid- 19 w dniach od 1 grudnia 2021 roku do 27 grudnia 2021 roku z bezpłatnych biletów na wybrane seanse w kinie Helios w Kielcach, wybrane spektakle teatralne w Teatrze im. S. Żeromskiego w Kielcach bądź jednodniowe pobyty w Uzdrowisku Busko Zdrój S. A. i możliwość skorzystania z czterech wybranych zabiegów.

Bilety upoważniające do odbioru jednego z biletów będą wydawane w punktach szczepień w całym województwie.

W przypadku problemów z uzyskaniem kuponu z punktu szczepień proszę kontaktować się z sekretariatem Biura Wojewody, tel: 41 342 12 32

plakat urzad

kino

teatr

uzdrowisko

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

RSS

feed-image RSS
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech