Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Telefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb dla uchodźców z Ukrainy

 
ukraina
Infolinia informacyjna
 
інформаційна гаряча лінія

12 maja br. odbyło się spotkanie z Mieszkańcami Gminy Bodzentyn w sprawie ustalenia przebiegu obwodnicy Miasta Bodzentyn. W spotkaniu uczestniczył Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Pan Dariusz Skiba oraz właściciel Biura Projektowo –Wykonawczego „Drogi i Ulice” Pan Zenon Kubicki. Projektant przedstawił trzy warianty przebiegu obwodnicy oznaczone na załączniku graficznym kolorami pomarańczowym, różowym i zielonym. Wariant oznaczony kolorem niebieskim został odrzucony przez mieszkańców na poprzednim spotkaniu, które odbyło się 3 marca br.

Oznaczona na mapie koncepcja koloru czerwonego (linia przerywana), to rozwiązanie docelowe, które w chwili obecnej nie jest przedmiotem rozważań, gdyż zgodnie z ustaleniami poczynionymi z Urzędem Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, gmina zobowiązała się do opracowania koncepcji obwodnicy prowadzącej od miejscowości Dąbrowa Górna do ul. Opatowskiej w Bodzentynie.

Zgromadzeni na spotkaniu mieszkańcy wypowiedzieli się za przebiegiem obwodnicy oznaczonym na mapie kolorem zielonym (wariant V) tj. wlot obwodnicy w miejscowości Dąbrowa Górna poprzez działkę 200 do ul. Opatowskiej.

Pod koniec kwietnia w przedmiotowej sprawie wpłynęło również pismo do Burmistrza Miasta i Gminy Bodzentyn, w którym część mieszkańców ul. Opatowskiej optuje za przebiegiem obwodnicy oznaczonym na załączniku graficznym kolorem zielonym.

Koncepcja Obwodnica Bodzentyna

 

 Tekst: A.Sikora

Zdjecia: e-bodzentyn.pl

 

W dniach 13-14 maja 2022 r. w Nowinach ULKS Guliwer był organizatorem Pucharu Polski w Sumo. W zawodach takiej rangi, wzięło udział blisko sześciuset zawodników z klubów z całej Polski. Zawodnicy rywalizowali ze sobą w trzech grupach wiekowych, kadet, młodzik oraz w dzieciach.

Puchar Polski w Sumo to m.in. eliminacje w grupach wiekowych kadet i młodzik do mających się odbyć w br. Mistrzostw Europy w sumo.
 
Warto zaznaczyć, że jeden z czołowych zawodników Bodzentyna zajmując 1 miejsce  w kat. 55 kg młodzik, Aleksander Płaczkowski wywalczył pierwszą kwalifikację do Mistrzostw Europy.

Silną grupę sekcji z Bodzentyna reprezentowało dwudziestu zawodników, którzy licznie stanęli na podium.

W grupie dzieci:
Alicja Dyk I miejsce w kat. 22 kg
Maja Domańska III miejsce w kat. 20 kg
Maja Bugajska III miejsce w kat. 26 kg
Aleksander Domański II miejsce w kat. 22 kg
Stanisław Świstak III miejsce w kat. 22 kg
Natalia Domańska III miejsce w kat. 31 kg
Anna Marzec I miejsce w kat. 42 kg
Karolina Marzec III miejsce w kat. 36 kg
Wojciech Kozera I miejsce w kat. 38 kg
Kamil Nowakowski II miejsce w kat. 38 kg
Wojciech Babiarz III miejsce w kat. 52 kg
Antoni Staszewski I miejsce w kat. 40 kg
Krzysztof Mirski III miejsce w kat. 24 kg
Kuba Bugajski I miejsce w kat. 43 kg
Stanisław Staszewski I miejsce w kat. 52 kg

W grupie młodzik
Aleksander Płaczkowski I miejsce w kat. 55 kg
Aleksander Płaczkowski II miejsce w kat.60 kg
Amelia Kozera III miejsce w kat. 55 kg

Dobre walki stoczyli lesz w klasyfikacji byli tuż za podium: Maja Mirska, Maciej Babiarz, Jan Marzec.

Gratulujemy naszym zawodnikom.

Trener: Zbigniew Płaczkowski.
 

XV Jarmark Świętokrzyski już w najbliższą niedzielę, 22 maja na Świętym Krzyżu.

PLAKAT

Zabytki - w tej krótkiej ulotce znajdziesz odpowiedź jak je chronić oraz dowiesz się co należy zrobić ze znaleziskiem.

Przerwa w dostawie wody w miejscowościach: Kamienna Góra, Parcelanci Podkonarze oraz Leśna Stara Wieś w dniu 16 maja br. od godz. 9.00 - 14.00.

3480 001 1

Uczeń klasy 7b Wojciech Kózka otrzymał tytuł laureata XIII Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z informatyki. Uczeń uzyskał 38 na 40 pkt. w etapie 3 konkursu, zajmując II miejsce. Opiekunem ucznia był p. Artur Kleczaj.
Ponadto trzech uczniów naszej szkoły usyskało tytuł finalisty konkursów przedmiotowych.
Błażej Winiarski - chemia - opiekun p. Dorota Kita,
Iwo Pochwała - biologia - opiekun p. Beata Dadziak,
Franciszek Grecak - geografia - opiekun p. Łukasz Biskup

Uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zespół Szkół Podstawowych w Bodzentynie

 

Dnia 25.04.22r. uczeń Wojciech Kózka wziął udział w uroczystej gali podsumowującej Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe dla uczniów szkół podstawowych. Wojciech zdobył tytuł laureata konkursu informatycznego.
Warto zaznaczyć, że sukces ten osiągnął jako uczeń klasy 7 i zdobył 95% punktów na 3 etapie konkursu.

Opiekun: Artur Kleczaj

 

Wojewódzki Turniej "Mata w każdej szkole" 

Nasi uczniowie: 

Staszewski Stanisław, Kozera Wojciech, Babiarz Maciej, Konopka Urszula,

Nowakowski Kamil, Furmańczyk Oliwia, Kowalik Patrycja,

Rak Filip, Zygadło Szymon, Kwieciński Maciej 

reprezentując szkole w Wojewódzkim Turnieju "Mata w każdej szkole"

zajęli III miejsce.

SP Bodzentyn

 

 

W dniu 9.05.2022r. uczniowie klasy 7b uczestniczyli w projekcie edukacyjnym "Grób Westerplatczyka". Podczas zajęć historii, na grobie Ś.P. Pana Stanisława Pokrzywki zapalili znicz oraz umieścili pamiątkową tabliczkę. Wysłuchali również prelekcji na temat grobów upamiętniających osoby związane z II wojną światową na bodzentyńskim cmentarzu parafialnym. Organizatorami projektu są Instytut Pamięci Narodowej w Kielcach oraz Kuratorium Oświaty w Kielcach.

Opiekunowie: p. Artur Kleczaj oraz p. Jacek Nowak.

 

Ruszyła rekrutacja do 15. Edycji Indeks Start2Star. To program stypendialny, adresowany do najzdolniejszych i najbardziej aktywnych maturzystów, pochodzących z niezamożnych rodzin, którzy zaczynają studia.

Co roku wybieranych jest 14-stu maturzystów, którzy otrzymają stypendium w wysokości 1600zł brutto miesięcznie, wypłacane przez cały okres studiów (I i II stopnia).

Kwota ta pozwoli nie tylko pokryć koszty kształcenia, ale także utrzymania, a także inne wydatki związane z edukacją i rozwojem zainteresowań.

Więcej informacji o programie znajduje się na stronie: https://paga.org.pl/co-robimy/programy/indeks-start2star/.

Zapraszamy też do śledzenia informacji na Facebook.

 

Zespół ds. stypendiów

 

indeksxv

Serdecznie zapraszamy na koncert charytatywny LEKCJA WRAŻLIWOŚCI z licytacją na rzecz odbudowy zniszczonej w pożarze Kapkazy Szkoła Wrażliwości już 19 maja (czwartek) o godz. 17.00 w Regionalnym Centrum Naukowo Technologicznym w Podzamczu.

Wydarzenie zostało objęte m. in. patronatem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego oraz Burmistrza Miasta i Gminy Bodzentyn.

Wszystkie zebrane podczas wydarzenia środki zostaną przekazane na odbudowę Ośrodka Kapkazy – „Szkoła Wrażliwości” znajdującego się w Gminie Bodzentyn. Ośrodek został całkowicie zniszczony podczas pożaru jaki wybuchł w nocy z 11 na 12 listopada 2021 roku. Spłonęło zarówno miejsce pracy, warsztatów, spotkań, prób i kameralnych koncertów Gędziego Chóru, jak i instrumenty oraz sprzęt nagłośnieniowy, oba piece ceramiczne, szkliwa, formy. W tym wyjątkowym miejscu dzieci i dorośli chłonęli naturę, wracając do swoich korzeni. Ośrodek organizował także warsztaty z uwzględnieniem osób z niepełnosprawnościami. Warto nadmienić, iż ośrodek w Kapkazach w 2013 roku znalazł się na stworzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi liście Hitów Turystyki Wiejskiej jako produkt flagowy.

W czasie wydarzenia prezentowana będzie wystawa o Sobieskim pod nazwą "Król Dyplomata", odbędzie się koncert Gędziego Chóru, aukcja charytatywna, występ zespołu Uśmiech, pokaz mody Ewy Łukawskiej, a także degustacja produktów regionalnych.
Wydarzenie zostanie poprzedzone żywą lekcją historii prowadzoną przez Archiwum Polskiej Akademii Nauk z Janem III Sobieskim z Królewskiej Fundacji Jana III i Marii Sobieskich.

Zapraszamy serdecznie - każda złotówka daje nadzieję na powrót do stanu sprzed pożaru.

To już kolejna akcja charytatywna na ten cel - tym razem zbieramy na wykonanie instalacji wewnętrznych, zewnętrznych, zakup drewna na wykonanie stropów i podłóg, wykonanie schodów, tynków wewnętrznych i zewnętrznych oraz wyposażenie pracowni.
Liczymy, że będziemy mogli Was zaprosić do odbudowanej Szkoły Wrażliwości w Kapkazach tuż po przywróceniu stanu sprzed pożaru.

Wydarzenie jest organizowane w ramach projektu „Osoby z niepełnosprawnościami obecne w kulturze”.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Renata Kamienik
Prezes Zarządu
Fundacja Rozwoju Aktywności „PROGRESS”

 

PROGRAM WYDARZENIA
„LEKCJA WRAŻLIWOŚCI – KONCERT CHARYTATYWNY ZESPOŁU GĘDZI CHÓR”
19 maja 2022 r.


16:00 - „Spotkanie z historią” – żywa lekcja historii prowadzona przez Archiwum Polskiej Akademii Nauk z Janem III Sobieskim z Królewskiej Fundacji Jana III i Marii Sobieskich
17:00 – powitanie gości, przemówienie Króla Jana III Sobieskiego, zaproszenie na wystawę Polskiej Akademii Nauk
17:05 – przemówienie Dyrektor Archiwum Polskiej Akademii Nauk w Warszawie – dr hab. Hanny Krajewskiej
17:20 – występ Zespołu Inscenizacji Tanecznych "Uśmiech"
17:30 – Lekcja wrażliwości – koncert charytatywny zespołu Gędzi Chór - cz. 1
17:45 – pokaz mody z udziałem dzieci z Fundacji „Kochaj mnie po prostu”
18:15 – Lekcja wrażliwości – koncert charytatywny zespołu Gędzi Chór – cz. 2
18:30 – pokaz mody projektantki Ewy Łukawskiej
19:00 – Lekcja wrażliwości – koncert charytatywny zespołu Gędzi Chór - cz. 3
19:15 – licytacja zebranych przedmiotów, z której zysk przekazany zostanie na odbudowę Szkoły Wrażliwości w Kapkazach
19.30 – degustacja produktów regionalnych
20:00 – zakończenie

 

279768093 5317186788347638 3179923673784596391 n

30 kwietnia 2022 roku zakończyliśmy realizację projektu konkursowego pn. „Klub Seniora dla mieszkańców Gminy Bodzentyn” adresowanego do seniorów naszej gminy. Dzięki dofinansowaniu ze środków EFS powstał Klub Seniora w Celinach, w którym seniorzy uczestniczyli w licznych zajęciach i imprezach przewidzianych w projekcie. Projekt skierowany był do 30 mieszkańców Gminy Bodzentyn w wieku poprodukcyjnym 60+, zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym z powodu niesamodzielności w codziennym funkcjonowaniu spowodowanej różnymi dysfunkcjami zdrowotnymi, którzy wymagają wsparcia w różnych aspektach życia codziennego, niemogący skorzystać ze wsparcia innych placówek pobytu dziennego. Zwiększenie dostępności usług społecznych, kompetencji cyfrowych, rozwijanie zainteresowań, poprawa sprawności fizycznej oraz zaspokojenie potrzeb edukacyjno-artystycznych, osób powyżej 60 roku życia i osób niesamodzielnych, to główne cele, które udało nam się osiągnąć poprzez realizacje ww. Projektu.

Przez trzy lata realizacji Projektu Klub Seniora stał się ważnym miejscem spotkań towarzyskich seniorów i nowym centrum z pełnym zakresem usług prozdrowotnych, rekreacyjnych i socjalnych. Przeciwdziałał osamotnieniu i marginalizacji osób starszych, a także zwiększył zakres usług społecznych realizowanych przez MGOPS w Bodzentynie.

Pomimo zakończenia Projektu Klub Seniora nie kończy działalności. Zajęcia są kontynuowane dalej. Wszystkich seniorów zapraszamy do dalszych spotkań i angażowania się w działania kulturalne, edukacyjne i sportowe (m.in. na zajęcia z rękodzieła czy gimnastyki) do Klubu Seniora mieszczącego się w Celinach.

Odpowiedzi na wszystkie pytania udzielamy pod nr telefonu 41 3115 010 wew. 40.

Projekt współfinasowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Regionalny Program Operacyjny Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.
Oś priorytetowa 9 Włączenie społeczne i walka z ubóstwem, Działanie 9.2 Ułatwienie dostępu do wysokiej jakości usług społecznych i zdrowotnych, Poddziałanie 9.2.1.Rozwój wysokiej jakości usług społecznych.

 

J.Hajduk

Serdecznie zapraszamy na Gminne Obchody Dnia Strażaka, które odbędą się w najbliższą niedzielę 15 maja.

 

dzien strazaka 2a

Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn informuje o zmianie miejsca spotkania z Wykonawcą zadania pn. „Opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej dla zadania pn. „Budowa obwodnicy miasta Bodzentyn”. Spotkanie odbędzie się dnia 12.05.2022 r. (czwartek) o godz. 18.00 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bodzentynie, ul. Rynek Górny 11 w Bodzentynie.

jeszcze tylko przez tydzień można składać wnioski do programu dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”. O dotacje mogą ubiegać się samorządowe instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe. Nabór trwa do 16 maja 2022 r. do godz. 15.59.

W programie dotacyjnym „Koalicje dla Niepodległa” można wnioskować o dofinansowanie w wysokości od 5 tys. do 30 tys. złotych brutto, przy czym poziom dofinansowania może wynosić do 100% całości budżetu zadania.

Na przygotowanie i złożenie wniosków b
eneficjenci mają czas do 16 maja 2022 roku do godziny 15.59.

O dofinansowanie w ramach programu mogą się ubiegać:

 1. samorządowe instytucje kultury (z wyłączeniem instytucji współprowadzonych wpisanych w rejestrze instytucji kultury, dla których organizatorem jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz instytucji współprowadzonych wpisanych w rejestrze organizatorów samorządowych);
 2. organizacje pozarządowe — spełniające definicję zawartą w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (tj. Dz. U. Dz. U. z 2020 r. poz. 1057, z późn. zm.).

Wnioskodawca ma obowiązek przedstawienia porozumienia o współpracy przy realizacji zadania z co najmniej dwoma podmiotami. Partnerem porozumienia mogą być:

 • jednostki samorządu terytorialnego,
 • państwowe i samorządowe instytucje kultury,
 • archiwa państwowe,
 • kościoły i związki wyznaniowe,
 • przedszkola, szkoły i inne instytucje oświatowo-wychowawcze (publiczne i niepubliczne),
 • uczelnie publiczne lub niepubliczne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2022 r. poz. 574),
 • państwowe i niepaństwowe szkoły wyższe,
 • podmioty prowadzące działalność gospodarczą,
 • organizacje pozarządowe,
 • spółdzielnie mieszkaniowe,
 • spółdzielnie socjalne w myśl ustawy z dnia 27 kwietnia 2006 r. o spółdzielniach socjalnych (Dz.U. 2020 r. poz. 2085, ze zm.).

Dotacje są przeznaczone na realizację następujących zadań:

 1. projekty edukacyjno-animacyjne oparte na interakcji i współdziałaniu, w szczególności upamiętniające postacie i wydarzenia ważne dla historii lokalnej – warsztaty, gry terenowe, spacery i rajdy tematyczne, konkursy, gry miejskie, projekty interdyscyplinarne;
 2. lekcje i spotkania tematyczne, wykłady, panele dyskusyjne
 3. wystawy (wraz z katalogami), wytyczenie i oznakowanie szlaków tematycznych i historycznych, murale, prace porządkowe i dokumentacyjne na cmentarzach i miejscach o znaczeniu historycznym, archiwa społeczne;
 4. rekonstrukcje wydarzeń historycznych.
 5. działania on-line: wykłady, spotkania, konkursy, wystawy, warsztaty, oprowadzenia i spacery tematyczne, tworzenie tematycznych stron internetowych.

Termin realizacji projektów: od 01 lipca 2022 r. do 20 listopada 2022 r. 

Wnioski należy składać za pośrednictwem systemu Witkac.

Budżet programu dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej” w 2022 roku wynosi 1 mln zł. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/nabor-do-programu-dotacyjnego-koalicje-dla-niepodleglej-2022.

Instrukcja składania wniosku
Regulamin programu dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej” na rok 2022

Biuro Programu „Niepodległa”

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

RSS

feed-image RSS
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech