Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie i Powiatowy Zespół Szkół w Bodzentynie byli współorganizatorami szkolenia pn. „Od wolontariatu do kariery”, które odbyło się w dniach 15-16 grudnia 2017 r. w PZS w Bodzentynie.

W szkoleniu  w ramach partnerstwa na rzecz wolontariatu sportowego, które jest efektem Świętokrzyskiego Programu Rozwoju „Liderzy dla Młodzieży” powstałego z inicjatywy Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Pana Adama Jarubasa i realizowanego przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach we współpracy z Fundacją Szkoła Liderów, wzięła udział młodzież z Powiatowego Zespołu Szkół w Bodzentynie oraz młodzi członkowie Stowarzyszenie Gmina Pawłów Plus. 

Kilkunastu osobowa grupa młodzieży z Bodzentyna i Pawłowa przez dwa dni nabywała wiedzy dotyczącej  m.in. kim jest wolontariusz, jakie ma prawa i obowiązki, czym jest sukces, jak udzielić pierwszej pomocy w czasie zawodów sportowych, jak skutecznie  zaprezentować się na rynku pracy. Szkolenie poprowadził Pan Arkadiusz Nowak – dyrektor zarządzający PersarioMedia, firmy  zajmującej się doradztwem zawodowym, szkoleniami, organizacją imprez o charakterze kulturalnym i sportowym.  Od kilku lat  zajmujący  się organizacją największych imprez sportowych o charakterze krajowym i międzynarodowym w Urzędzie Miasta Krakowa. W ramach posiadanych kompetencji koordynuje działania grupy wolontariatu sportowego liczącego blisko 2000 osób.

Korzystając z bogatej bazy sportowo-dydaktycznej PZS w Bodzentynie, uczestnicy szkolenia mięli możliwość aktywnego spędzenia czasu w przerwach pomiędzy kolejnymi blokami szkolenia jak również bezpośrednio po nim. Dużo radości sprawiły młodzieży rozgrywki w bilarda i tenisa stołowego, jednak największą atrakcją była wizyta na szkolnej strzelnicy pneumatycznej, gdzie młodzież z Powiatowego Zespołu Szkół w Bodzentynie uczyła swoich nowych kolegów i koleżanki z Pawłowa jak posługiwać się bronią i udzieliła instruktażu odnośnie strzelania z karabinków pneumatycznych. Było to niesamowite przeżycie zwłaszcza dla tych, którzy po raz pierwszy znaleźli się na strzelnicy. Nocleg przewidziany był w Powiatowym Schronisku Młodzieżowym w Bodzentynie, gdzie do późnych godzin nocnych młodzież wymieniała się doświadczeniami związanymi z działalnością na rzecz promocji i rozwoju sportu w środowisku lokalnym i poza nim.

Partnerstwo na rzecz wolontariatu sportowego w województwie świętokrzyskim powstało z inicjatywy absolwentów świętokrzyskiego programu Liderzy dla młodzieży. Celem partnerstwa jest inicjowanie i rozwój współpracy pomiędzy organizacjami, instytucjami i osobami zaangażowanymi w rozwój wolontariatu na terenie województwa świętokrzyskiego, co prowadzi do animowania działań na rzecz młodzieży w województwie, a także stworzenie stałej grupy wolontariuszy współpracujących z partnerami przy organizacji imprez sportowych.

Partnerstwo w swej idei ma służyć promocji wolontariatu oraz pozytywnych zachować w sporcie, podniesieniu społecznej świadomości na temat wolontariatu sportowego i korzyści wynikających z tej formy zaangażowania wśród młodzieży, integracji środowiska sportowego województwa świętokrzyskiego oraz włączaniu młodych ludzi w realizację projektów o charakterze lokalnym. Pośrednio ma ono służyć wsparciu młodych ludzi w ścieżce rozwoju ich kompetencji społecznych.

Do partnerstwa zainicjowanego przez Fundację Proland-Sport z prezesem oddziału świętokrzyskiego oraz p.o. dyrektora PZS w Bodzentynie Panią Magdaleną Tusień-Kuzką oraz Panią Izabelą Kisiel - Prezesem Stowarzyszenia Gmina Pawłów Plus włączyli się także: Lokalna Grup Działania „Wokół Łysej Góry” (Pani Anna Łubek), Stowarzyszenie Ostrower (Pan Sebastian Majewski), Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie (Pan Marcin Sikorski), Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Starachowicach (Pan Krystian Sadza) oraz Stowarzyszenie Zabiegane Starachowice – (Pan Ireneusz Gwóźdż).  

/Magdalena Tusień-Kuzka

 

Fot. Izabela Kisiel i Magdalena Tusień-Kuzka

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech