W dniu 22 stycznia br. w siedzibie Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach odbyło się spotkanie podczas którego Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba podpisał ostateczną deklarację udziału w partnerskim projekcie pn.: „Tworzenie lokalnych systemów wsparcia dla seniorów”. Projekt został przygotowany przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Kielcach, a jego celem jest wsparcie samorządów lokalnych w działaniach skierowanych do seniorów, którzy wymagają pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Działanie będą realizowane w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego +. Ww. projekt realizowany ma być aż przez 3 lata.

Podczas podpisania deklaracji obecna była także Wicemarszałek Województwa Renatą Janik, Dyrektor ROPS Elżbieta Korus i Dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Katarzyna Kubicka.

Warto nadmienić, iż całkowita wartość projektu opiewa na kwotę około 63,5 mln zł, z czego Gmina Bodzentyn otrzyma na swoje działania kwotę 1 752 856,74 zł. Ogólny koszt realizacji projektu w naszej gminie to 1 854 874,86 zł.

Realizatorem projektu na terenie Gminy Bodzentyn będzie Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bodzentynie. W zakres zadań jakie zostaną zrealizowane na terenie Gminy Bodzentyn wchodzą m.in.

 • Usługi asystenckie dla osób starszych w tym z niepełnoprawnościami
 • Specjalistyczne usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania – usługi fizjoterapeuty/rehabilitanta
 • Dzienne formy usług opiekuńczych -prowadzenie zajęć dla seniorów w  budynkach świetlic wiejskich i ośrodkach wsparcia: nordic walking, joga, zumba, warsztaty artystyczne/florystyczne, kulinarne; wyjazdy turystyczno-krajoznawcze (jednodniowe),  wyjścia do kina, teatru, filharmonii, rajdy i wycieczki piesze;  zajęcia na basenie.
 • Pakiety rehabilitacyjne - pakiet rehabilitacyjny (turnusy rehabilitacyjne); rehabilitacja w miejscu zamieszkania, masaże lecznicze, zajęcia na basenie wyjazdy na basen np. do Solca Zdroju;  nordic walking, , joga, zumba.
 • Pomoc terapeutyczna – muzykoterapia, ziołolecznictwo, masaże kliniczne, kąpiele lecznicze.
 • Poradnictwo psychologiczne /psychoterapia.
 • Usługa fryzjerska- dla osób wymagających wsparcia w pielęgnacji.
 • "Taksówka dla seniora"- dla osób mających trudności w samodzielnym poruszaniu się komunikacją publiczną.
 • Rehabilitacja społeczna - gry w szachy, gry planszowe, zręcznościowe- zajęcia grupowe.
 • Edukacyjne spotkania integracyjne wraz z działaniami prozdrowotnymi zapobiegająca utracie kondycji psychofizycznej mające na celu zapewnienie kontaktów z otoczeniem/ - udział w wydarzeniach kulturalnych, rekreacyjno-sportowych- spotkania integracyjne 1 i/lub kilkudniowe z prelekcją prozdrowotną, wyjazdy do kina , teatru, filharmonii.
 • Warsztaty, konsultacje profilaktyczno-zdrowotne- warsztaty miejscowe i wyjazdowe z prelekcją prozdrowotną.

Projekt ma na celu kompleksowe wsparcie osób starszych na terenie Gminy Bodzentyn, integrowanie ich społecznie i prozdrowotne działania.

Zdjęcie źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

 

IMG 4960 1024x683

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA