Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

Co musisz wiedzieć o koronawirusie

coronaTelefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb transportowych dla mieszkańców

gminy Bodzentyn oraz informacji o szczepieniach przeciwko

wirusowi SARS-Cov-2 (infolinia)

tel. 600 715 659, 41 311 50 10 wewn. 18

 

Ważne informacje i zasady postępowania w przypadku podejrzenia

lub wykrycia koronawirusa SARS-CoV-2


Centralne Obchody 154. Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego rozpoczęły się w piątek w Szydłowcu, a zostały zakończone w niedzielę w Wąchocku.

W sobotę, już po raz XXIV uczestnicy Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych, przemierzyli historyczną trasę z Suchedniowa do Bodzentyna.

Około godziny 12 dotarli do Wzdołu Rządowego, gdzie w Zespole Szkół im. Oddziału Armii Krajowej „Wybranieccy” zostali powitani przez Dyrektora szkoły Janusza Wojkowskiego, Wiceburmistrza Miasta i Gminy Bodzentyn Andrzeja Jarosińskiego oraz Radnych ze Wzdołu - Jolantę Moskwę i Stanisława Chrzęszczyka. Organizatorzy marszu wręczyli upominki Dyrektorowi szkoły oraz przedstawicielom grup rekonstrukcyjnych. Następnie obejrzeli nietypowe Jasełka, w których artyści przedstawili jak mogłoby wyglądać Boże Narodzenie na dworcu kolejowym dla ubogich. Po spotkaniu opłatkowym oraz posiłku, wszyscy udali się dalej, do Bodzentyna.

Pod siedzibą Urzędu Miasta i Gminy oprócz władz lokalnych, pocztów sztandarowych, radnych, mieszkańców z Gminy Bodzentyn, dołączyli zaproszeni goście: Poseł na sejm RP - Maria Zuba, przedstawiciele Rady Powiatu: Janusz Wojkowski oraz Andrzej Michalski, Burmistrz Miasta i Gminy Szydłowiec - Artur Ludew wraz z Radną Anną Majstrak, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Suchedniów - Dariusz Miernik wraz z Wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej - Łukaszem Gałczyńskim, Przewodniczący Rady Miejskiej w Wąchocku - Adrian Malinowski, przedstawiciele Związku Strzeleckiego "Strzelec" na czele z brygadierem Krzysztofem Wojewódzkim, Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Pułk Żuawów Śmierci" na czele z Robertem Osińskim z Buska Zdroju, Grupa Rekonstrukcji Historycznej ze Staszowa z Pawłem Ciepielą  oraz "Świętokrzyski Warkocz" z Górna pod przewodnictwem Andrzeja Michalskiego. 

Na Placu Żwirki do maszerujących dołączyła Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Bodzentynie, która grając na przedzie pochodu poprowadziła wszystkich na Górny Rynek, gdzie odbyły się dalsze uroczystości rozpoczęte Hymnem Polski.

Dariusz Skiba, Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn przywitał wszystkich przybyłych i podziękował grupom rekonstrukcyjnym oraz Danielowi Wosiowi ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” za organizację i udział w tym ważnym wydarzeniu.

Po oficjalnym rozpoczęciu uroczystości Burmistrzowi naszego miasta został wręczony medal za coroczną pomoc w organizacji marszu na terenie Gminy Bodzentyn.

W dalszej części, głos zabierali zaproszeni goście. Ponadto, podczas uroczystości wręczono odznaczenia członkom Związku Strzeleckiego „Strzelec” za kilkukrotne uczestnictwo w Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych, a nowi członkowie wstępujący w szeregi Związku, uroczyście złożyli przyrzeczenie strzeleckie.

Pod koniec uroczystości dowódca „Żuawów Śmierci” odczytał Apel Poległych, który został zakończony salwą honorową.

Zwieńczeniem wydarzeń było złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej Wybuch Powstania Styczniowego na Górnym Rynku oraz w innych miejscach na terenie Bodzentyna.

 Chwała bohaterom!
Dzięki którym dziś jesteśmy Polakami!
Cześć ich pamięci!

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech