W dniu 14 kwietnia 2023 r. przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej im. Oddziału Armii Krajowej "Wybranieccy" we Wzdole Rządowym wzięli udział w II Konferencji Samorządów Uczniowskich Województwa Świętokrzyskiego. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęli: Andrzej Koniusz - Wojewoda Świętokrzyski i Andrzej Pruś - Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.
Uczennice: Julia Jędrzejczyk, Olivia Bugajska i Zuzanna Michta wraz z opiekunkami wzięły udział w dwóch panelach dyskusyjnych.
W pierwszym z nich pod hasłem: "Ja i moja psycha - o co w tym wszystkim chodzi?" swoimi doświadczeniami dotyczącymi zdrowia psychicznego młodych ludzi podzielili się: Barbara Biskup - dr nauk społecznych, Mateusz Kubicki-reprezentant Międzynarodowego Forum Studentów Medycyny, Piotr Kochański-psycholog i wykładowca UJK w Kielcach, a także Zuzanna Gieroń - radna MSWŚ i harcerka ZHP.
Drugi z paneli zatytułowany był: "Dobre słowa czyli rzecz o wygaszaniu sporów". Z kolei w tej dyskusji głos zabrali: Beata Pszeniczna - aktorka Teatru im. Stefana Żeromskiego, Aleksandra Niemczyk - dziennikarka i wiceprezes Stowarzyszenia Sztuka Łączenia, prof. Piotr Zbróg - językoznawca UJK, a także ks. prof. Rafał Dudała - rektor Kościoła Akademickiego w Kielcach. Zarówno dla członków samorządów uczniowskich, jak i ich opiekunów była to niewątpliwie bezcenna lekcja, dzięki której nauczyli się jakim językiem należy posługiwać się na co dzień, aby poprawnie nawiązać relacje międzyludzkie i jak skutecznie walczyć z hejtem w cyberprzestrzeni.
Następnie członkowie samorządów uczniowskich oraz ich opiekunowie wzięli udział w 7 warsztatach przeprowadzonych przez Młodzieżowy Sejmik Województwa Świętokrzyskiego oraz Młodzieżową Radę Miasta Starachowice. Podczas spotkań w mniejszych grupach wszyscy uczestnicy wymienili się własnymi doświadczeniami.
Dzięki ostatniej części konferencji - Q&A (Questions and Answers) "Znacie swoje prawa - prawo kontra uczeń" młodzież dowiedziała się jak skutecznie egzekwować swoje prawa zawarte w statucie szkolnym.
Panele dyskusyjne, Q&A i warsztaty okazały się niesamowitym źródłem wiedzy i inspiracji zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli, co na pewno zaowocuje w przyszłej pracy samorządu uczniowskiego wzdolskiej szkoły.

Zespół Szkół we Wzdole Rządowym

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA