Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Telefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb dla uchodźców z Ukrainy

 
ukraina
Infolinia informacyjna
 
інформаційна гаряча лінія

Po raz drugi Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Psarach Starej Wsi obchodziła swoje święto. W tym roku Dzień Patrona został połączony ze świętem Komisji Edukacji Narodowej.

Uroczystość miała miejsce 16 października 2016 r. Wśród zaproszonych gości byli: Burmistrz MiG w Bodzentynie p. Dariusz Skiba, historyk pani prof. UJK Urszula Oettingen, członkowie Rady Miasta z przewodniczącym na czele p. Wojciechem Kózką, przedstawiciele sołectw Psar Starej Wsi, Psar Kątów i Psar Podłazów oraz Podgórza, nauczyciele, rodzice i uczniowie oraz mieszkańcy Psar.

Po odśpiewaniu hymnu dyrektor  szkoły p. Jerzy Wójcik powitał uczestników uroczystości, a następnie oddał głos gościom. Mogliśmy m.in. usłyszeć z ust pani dr hab. prof. Urszuli  Oettingen o znaczeniu miejsc pamięci narodowej. Wpisują się do nich także Psary osobą pisarza Stefana Żeromskiego, który tutaj w latach 1873-1874 uczęszczał do szkoły.

Po wystąpieniu gości uczniowie szkoły w Psarach przedstawili program artystyczny pod tytułem „Ziemia mojej duszy” przygotowany przez p. Martę Borek-Cholewę. Na tle jesiennej dekoracji dzieci zaprezentowały sylwetkę pisarza jako piewcy świętokrzyskiej ziemi. Mogliśmy także przenieść się w czasie do wiejskiej szkółki z końca XIX wieku i do gimnazjum klerykowskiego, do których uczęszczał bohater  powieści „Syzyfowe prace” Marcin Borowicz. W jego losach dostrzegamy dzieje samego pisarza Stefana Żeromskiego. W dalszej części programu uczniowie wyrazili też wdzięczność swoim nauczycielom za dar edukacji w pięknej recytacji wierszy.

Kolejnym punktem uroczystości był przemarsz pocztu sztandarowego, gości, uczniów i mieszkańców pod obelisk Stefana Żeromskiego oraz złożenie wiązanki kwiatów.

Uroczystość  zakończyła się poczęstunkiem i wspólną zabawą wszystkich przybyłych na tegoroczne obchody Święta Patrona. Ten dzień długo pozostanie w naszej pamięci.

/Marta Borek – Cholewa

Fot.: /Archiwum szkoły

 

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech