Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Bodzentyn to miasto, które w sposób szczególny zapisało się w dziejach Powstania Styczniowego. Jego mieszkańcy czynnie uczestniczyli w działaniach patriotycznych i zbrojnych walcząc z wojskami rosyjskimi. Zapłacili za to wysoka cenę ginąc na placu boju i w miejscach kaźni; zesłaniem na Sybir, więzieniem.

W 159. rocznicę wybuchu Powstania w sobotę 22 stycznia na Rynku Górnym pod tablicą upamiętniającą wybuch powstańczego zrywu złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz Miasta i Gminy Bodzentyn: Burmistrz Dariusz Skiba, Przewodnicząca Rady Miejskiej Teresa Bzymek, radne Anna Obara, Marzannna Borek, Zofia Gliwa; Dyrektor Biblioteki Publicznej im. Adeli Nawrot i Centrum Kultury Marcin Sikorski, Przewodniczący Rady Seniorów Powiatu Kieleckiego Witold Comber z małżonką, Tadeusz Woś, Jerzy Materek, Przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Bodzentyna Michał Rachtan, Prezes Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna dr hab. prof. UJK Urszula Oettingen z małżonkiem.

Uroczystość zastąpiła planowany na ten dzień XXIX Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych z Suchedniowa do Bodzentyna, który został odwołany z powodu pandemii.

Podczas spotkania głos zabrał Burmistrz Dariusz Skiba, który przypomniał o udziale Bodzentyna w dotychczasowych marszach. Tadeusz Woś z Suchedniowa mówił o początkach kultywowania powstańczej tradycji w tym rejonie, które zapoczątkował wspólnie ze Związkiem Strzeleckim „Strzelec”. Później po nim organizację marszów przejął jego syn Daniel Woś. Prof. Urszula Oettingen poinformowała o zamiarze upamiętnienia defilady oddziałów powstańczych gen. Józefa-Hauke Bosaka na bodzentyńskim rynku 22 stycznia 1864 r. Z wnioskiem takim w ubiegłym roku wystąpili Maria Domańska-Nogajczyk, Witold Comber i Urszula Oettingen.

W dniu tym zapalono również znicze na symbolicznej mogile powstańców 1863 r. na cmentarzu parafialnym oraz w miejscu pochówku Wojciecha Aniołkiewicza powstańca 1863 r., którego wnukiem jest Pan Witold Comber. Miejsce to było pierwotnie oznaczone drewnianym krzyżem, po lewej stronie wejścia na cmentarz. Obecnie znajduje się tu duży metalowy krzyż. Planowane jest upamiętnienie tej postaci poprzez umieszczenie tablicy.

Pamięć o Powstaniu Styczniowym w Górach Świętokrzyskich jest ważnym elementem budowania świadomości narodowej. W czasach utraty niepodległości łączyła Polaków, dla których najważniejsza była wolność Ojczyzny.

                                                                                                                                       

                                                                                                                                                                         Dr hab. prof. UJK Urszula Oettingen

                                                                                                                                                                                           Prezes

                                                                                                                                                                   Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna

Fot. Urszula i Mirosław Oettingen

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech