Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

W ubiegłym tygodniu 50-osobowa grupa seniorów z Chęcin zwiedziła Bodzentyn. Uczestnicy wycieczki po wizycie w  Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie udali się do Bodzentyna.

Tutaj Pan Witold Comber Przewodniczący Rady Seniorów Powiatu Kieleckiego oprowadził przybyłych po zabytkach miasta. Zwiedzono kościół parafialny, gdzie szczególny zachwyt wzbudził ołtarz pierwotnie wykonany dla katedry wawelskiej. Na wzgórzu zamkowym przy ruinach rezydencji biskupiej zwiedzający zapoznali się z działalnością biskupów krakowskich, których Bodzentyn był własnością do 1789 r. Na rynku wysłuchali informacji o powstaniu miasta i niegdyś istniejących tu budynkach: ratuszu, domów z podcieniami z zabytkowymi piwnicami.

Następnie udano się do Zagrody Czernikiewiczów, jako przykładu małomiasteczkowej zabudowy, gdzie oglądano ekspozycję pokazującą wystrój wnętrz z XIX i 1 poł XX w.  Wycieczkę zakończono przy kościele Św. Ducha. Opowiadając o historii Bodzentyna Pan Witold Comber zwrócił uwagę na miejsca pamięci narodowej z lat II wojny światowej. Przy organistówce mówił o pobycie Józefa Piłsudskiego na czele 1 pp. Legionów Polskich w Bodzentynie w końcu października 1914 r.

Wycieczkę zorganizowała Pani Marta Syzdół, w Chęcińskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku pełniąca funkcję Starosty
ds. wycieczek, przy współpracy z Panią Zofią Puchałą Wiceprzewodniczącą Rady Seniorów Powiatu Kieleckiego.

Uczestnicy wycieczki nagrodzili Pana Witolda Combera, pełniącego rolę przewodnika, brawami. Jednocześnie wręczyli pamiątkową publikację z serdecznymi podziękowaniami za merytoryczną opowieść o dziejach miasta i zaproszeniem dla seniorów Gminy Bodzentyn do odwiedzenia Chęcin.

 

                                                                                                                                                                          Dr hab. prof. UJK Urszula Oettingen

Fot. Chęciński Uniwersytetu Trzeciego Wieku

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech