Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Telefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb dla uchodźców z Ukrainy

 
ukraina
Infolinia informacyjna
 
інформаційна гаряча лінія

Święta Katarzyna – centrum Gór Świętokrzyskich. Wieś ta położona jest u podnóża Łysicy – największego szczytu pasma Łysogór. W tym rejonie, podczas okresu trwania II wojny światowej czynnych było wiele ugrupowań działających przeciwko okupantowi. Teren Gór Świętokrzyskich był miejscem, w którym odbywały się liczne walki partyzanckie jak i pacyfikacje przeprowadzone przez oddziały niemieckie. Po dziś dzień znajduje się tam klasztor św. Katarzyny oraz zakon bernardynek. Klasztor ten był miejscem, które przez okres od maja 1943 roku do marca 1944 roku, uchodziło za kwaterę gestapo. W murach klasztoru stacjonował zmotoryzowany pluton pacyfikacyjny pod dowództwem lejtnanta Alberta Schustera. Jego ofiarą, na terenie Gór Świętokrzyskich, padło wiele niewinnych jednostek. Podczas śledztwa prowadzonego w sprawie jego osoby, po wojnie w 1971 roku, władze NRD nie wliczyły morderstw pojedynczych, popełnianych niemalże każdego dnia w aresztach w Św. Katarzynie. Schuster został skazany na śmierć.
Na obrzeżach Puszczy Jodłowej, niedaleko wsi Św. Katarzyna, powstał pomnik poświęcony pamięci poległym na tych ziemiach partyzantom oraz ofiarom nazistowskiego mordu. Na dużej pionowej płycie możemy przeczytać:
„NA WIECZNĄ CZEŚĆ I CHWAŁĘ
RODAKOM Z NAJBLIŻSZYCH
OKOLIC ZAMORDOWANYM
W TYM MIEJSCU PRZEZ
FASZYSTÓW HITLEROWSKICH W ROKU 1943
ŚWIĘTA KATARZYNA 1972”
Niedaleko wyżej wspomnianego pomnika, znajdują się dwie zbiorowe mogiły poległych podczas zbrodni hitlerowskich w 1943 roku.
 
Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie
 
 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech