Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

W miniony piątek została podpisana ważna umowa dla gminy Bodzentyn, Bieliny, Pawłów, Łagów i Nowa Słupia. Współpraca tych gmin w ramach Związku Gmin Gór Świętokrzyskich przyniosła wymierny efekt w postaci uzyskania dofinansowania projektu „Śladami kultury benedyktyńskiej”.  Koszt projektu na terenie Bodzentyna to około 8 000 000 zł z dofinansowaniem w wielkości około 6 350 000 zł. Dokładne koszty projektu znane będą po przeprowadzeniu postępowania przetargowego. Następstwem tego są dalsze działania, w tym podpisanie umowy na  wykonanie Programu Funkcjonalno-Użytkowego „Szlaku kultury benedyktyńskiej”. Projekt ten zakłada działania inwestycyjne na terenie czterech gmin, w tym:

  • rewitalizacja ruin zamku w Bodzentynie
  • w gminie Bieliny działaniami projektowymi objęta zostanie Osada Średniowieczna
    w Hucie Szklanej.
  • utworzenie Regionalnego Ośrodka Dokumentacji Historii w gminie Pawłów
  • wykonanie Galerii Produktów Lokalnych w gminnie Łagów

W wyniku podpisania umowy zostanie wykonany do końca listopada wspólny Program Funkcjonalno-Użytkowy dla całego szlaku, który będzie ofertą skierowaną do turystów odwiedzających nasz region. Będzie on funkcjonował jako jeden produkt turystyczny we wszystkich gminach.

Należy pamiętać, iż realizacja rewitalizacji ruin zamku w Bodzentynie możliwa jest dzięki wcześniejszemu ich przejęciu we władanie przez władze gminy Bodzentyn. Burmistrz Miasta
i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba w dniu 11 marca 2015 roku, zwrócił się do Starosty Kieleckiego Michała Godowskiego o przekazanie w formie darowizny terenu, na którym znajdują się ruiny zabytkowego pałacu Biskupskiego o powierzchni 3 ha gruntu. Zarząd Powiatu wyraził zgodę na przekazanie gruntu, dzięki czemu Gmina Bodzentyn na mocy aktu notarialnego zawartego w dniu 29 października 2015 roku stała się jego właścicielem. Na terenie naszej gminy przewidziano rewitalizację południowo zachodniej części Zamku. Obiekt i ekspozycje będą dostosowane dla turystów we wszystkich przedziałach wiekowych. Ekspozycje będą przedstawiać historię Bodzentyna i regionu za pomocą tradycyjnych metod wystawienniczych jak również nowoczesnych systemów multimedialnych. Na stropie budynku planowane jest utworzenie punktu widokowego umożliwiającego podziwiane panoramy Bodzentyna.  

Umowa na wykonanie Programu Funkcjonalno-Użytkowego „Szlaku kultury benedyktyńskiej” została podpisana przez  przewodniczącego Związku Gmin Gór Świętokrzyskich – Sławomira Kopacza, członka zarządu związku – Tomasza Lato  oraz przedstawicieli Wykonawcy - Pracowni Architektonicznej MAZM z Warszawy, reprezentowanej przez prezesa zarządu – Marka Szcześniaka.

Marcin Sikorski
Koordynator projektu ze strony gminy Bodzentyn

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech