Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Telefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb dla uchodźców z Ukrainy

 
ukraina
Infolinia informacyjna
 
інформаційна гаряча лінія

Pierwszy sierpnia to ważna data dla wszystkich Polaków, ponieważ właśnie w tym dniu 1944 roku, na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora", wybuchło Powstanie Warszawskie. W całej Polsce o godz. 17.00, czyli w Godzinę „W” zawyły syreny upamiętniające to wydarzenie.

Kieleckie uroczystości 76. rocznicy Powstania Warszawskiego rozpoczęły się o godz. 15.30 mszą św. w intencji poległych za wolność ojczyzny, w Kościele Garnizonowym przy
ul. Chęcińskiej. Następnie uczestnicy mszy św., kompania honorowa Wojska Polskiego
i poczty sztandarowe przeszli pod pomnik Harcerzy Poległych za Ojczyznę znajdujący się na skwerze Szarych Szeregów, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości. Wspominano heroiczną postawę warszawiaków z 1944 roku. W godzinę „W", zawyły syreny alarmowe, po czym wszyscy zgromadzeni odśpiewali Hymn Państwowy, w którego trakcie wciągnięto flagę na maszt. Odbyły się okolicznościowe przemówienia, apel pamięci, wspólna modlitwa, a także salwa honorowa.

Jednym z najważniejszych punktów uroczystości było nadanie odznaczeń za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, które otrzymały cztery osoby na podstawie uchwały Nr P 180/2020 Kapituły z dnia 08.07.2020r. Warto zauważyć, że jedną
z odznaczonych osób był Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba, który przez lata kultywował pamięć i dbał o miejsca pamięci narodowej.

„Jest to wyraz wdzięczności za moją wieloletnią działalność na rzecz ochrony miejsc pamięci narodowej na terenie Miasta i Gminy Bodzentyn. Moja przygoda współpracy z ŚZŻAK rozpoczęła się ponad 10 lat temu, kiedy byłem jeszcze Radnym Rady Powiatu i zarazem Prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Świętej Katarzyny i Doliny Wilkowskiej "Łysica Sabat". Wspólnie z przyjaciółmi ze stowarzyszenia, Kieleckim Kołem ŚZŻAK 4 Pułku Piechoty Legionów oraz mieszkańcami naszej gminy wybudowaliśmy pomnik na Wilkowie, upamiętniający żołnierzy Oddz. „Wybranieccy” pod dowództwem Mariana Sołtysiaka
ps. „Barabasz”. Pomnik został wybudowany na prywatnym gruncie Jerzego Sito, którego dziadek Jacenty Sito w trakcie II wojny światowej pomagał partyzantom. Już jako Burmistrz uczestniczyłem przy odnowieniu mogiły w miejscowości Psary-Podlesie oraz przy budowie pomnika w Świętej Katarzynie, który znajduje się przy wejściu szlakiem czerwonym na Łysicę. Wspierałem także budowę pomnika w miejscowości Podgórze poświęconego pamięci mjr Henryka Dobrzańskiego "Hubala" i jego żołnierzy. Bardzo miło wspominam kombatantów Panią Pelagię Barwicką - prezes Koła 4 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach, śp. Edwarda Jędrzejczyka, śp. Ludwika Grzegorczyka, śp. Bogusława Sitnickiego i oczywiście projektanta pomników śp. Henryka Dłużewskiego oraz innych zasłużonych osób z czasów drugiej wojny światowej, których mogłem poznać jako młody człowiek. Dziękuję kapitule ŚZŻAK za tak zaszczytne wyróżnienie i deklaruję dalszą współpracę, ponieważ na terenie naszej gminy jest bardzo dużo miejsc świadczących o tragicznych losach naszej ojczyzny, o które trzeba dbać
i o nich pamiętać.”
– powiedział Burmistrz Dariusz Skiba

Dzięki wieloletniej działalności obecnego Burmistrza Dariusza Skiby, gmina Bodzentyn może cieszyć się wieloma odnowionymi pomnikami oraz miejscami pamięci z wydarzeń będących ważnymi dla całej naszej ojczyzny. Przy współpracy z profesor Urszulą Oettingen został wykonany remont pomnika przy Zespole Szkół we Wzdole Rządowym. Burmistrz corocznie angażuje się w uroczystości historyczne oraz wspiera pamięć o pomnikach
i mogiłach pomordowanych. W większości są to mogiły upamiętniające osoby zamordowane przez „Kata Łysogór” Alberta Hugo Schustera, który na ziemi świętokrzyskiej w 1943 r. przeprowadzał pacyfikację wielu miejscowości. Mieszkańcy Woli Szczygiełkowej również mogli liczyć na wsparcie przy remoncie pomnika upamiętniającego pomordowanych mieszkańców oraz przy budowie mogiły znajdującej się na cmentarzu parafialnym w Dębnie. Pomniki upamiętniające te tragiczne wydarzenia znajdują się również w Dąbrowie Dolnej, Bodzentynie i wielu innych miejscowościach naszej Gminy.

Należy podkreślić, że w ostatnim czasie pozyskano pieniądze z Ministerstwa Kultury
i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 29 tys. 786 zł na remont kapliczki oraz całego kompleksu na Wykusie, który dla całej Gminy ma szczególną wartość historyczną, ponieważ niejednokrotnie stanowił bazę polskich partyzantów.

Dzięki inicjatywie Burmistrza oraz na wniosek Pani profesor Urszuli Oettingen podczas tegorocznych Uroczystości Wykusowych, które odbędą się 12 września br. zostanie nadana nazwa ronda w Bodzentynie oraz wzniesiony pomnik upamiętniający Honorowych Obywateli Miasta Bodzentyn – płk. Jana Piwnika ps. ,,Ponury” oraz mjr. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego  ps. „Nurt”. Instytut Pamięci Narodowej  zobligował się do współfinansowania pamiątkowej tablicy, która zostanie umieszczona na pomniku.

E.Kita

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech