Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Telefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb dla uchodźców z Ukrainy

 
ukraina
Infolinia informacyjna
 
інформаційна гаряча лінія

W minioną sobotę, jak co roku obchodziliśmy uroczystości upamiętniające Świętokrzyskie Zgrupowania Partyzanckie Armii Krajowej „Ponury” – „Nurt”  na Wykusie.

Tego dnia, po raz pierwszy jednak odbył się Rajd Rowerowy „Wykus 2018”, w którym wzięło udział blisko 200 rowerzystów z regionu świętokrzyskiego. Cykliści wyruszyli z pięciu miejsc: Bodzentyna, Skarżyska-Kamiennego, Starachowic, Suchedniowa i Wąchocka. 

Celem rajdu było upamiętnienie bohaterów walk o niepodległość, a w szczególności żołnierzy Armii Krajowej walczących pod dowództwem płk. Jana Piwnika „Ponurego”, mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”, popularyzacja walorów przyrodniczych, krajobrazowych i architektonicznych Gór Świętokrzyskich, promowanie aktywnego spędzania czasu, rozwijanie turystyki rowerowej, integracja społeczności lokalnej oraz dział w uroczystości patriotycznej na Wykusie.

Organizatorami z Gminy Bodzentyn byli: Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie, Stowarzyszenie Siekierno Nasza Ojczyzna oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Świętej Katarzyny i Doliny Wilkowskiej „Łysica-Sabat”.

Rowerzyści mieli do wyboru dwie trasy: dla dzieci i dla dorosłych. Trasę dziecięcą prowadził Wojciech Kózka, dorosłych – Janusz Maciejski. Grupy ze wszystkich pięciu miejsc spotkały się na mecie rajdu, która znajdowała się na Wykusie. Na trasie rowerzyści zbierali okolicznościowe pieczątki oraz mogli wysłuchać pogadanek na tematy związane z wydarzeniami, które miały miejsce na Wykusie.

Na mecie rajdu, każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal. Wybrano również najmłodszego i najstarszego uczestnika rajdu, wręczono również wyróżnienia za najciekawszy sposób prezentacji barw biało-czerwonych.

Podczas zakończenia rajdu posadzono potomka słynnego dębu "Bartek" w 100-tną Rocznicę Odzyskania Niepodległości w hołdzie Żołnierzom "Ponurego" i "Nurta".

Popołudniowe uroczystości na polanie Wykusie rozpoczęły się jak co roku od Mszy Świętej. Po nabożeństwie wręczono Honorową Policyjną Odznakę Zasługi imienia „Ponurego”. Odznaczenia otrzymali pośmiertnie podkomisarz Mariusz Koziarski z Wrocławia, który zginął na służbie podczas akcji zatrzymania niebezpiecznych przestępców i francuski pułkownik policji Arnaud Beltrame, który oddał życie ratując zakładniczkę oraz nadkomisarz Grzegorz Chuchmała z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, który wielokrotnie przyczynił się do ustalenia sprawców brutalnych i najcięższych przestępstw.

W uroczystościach uczestniczyli między innymi: liczni przedstawiciele Policji, wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, marszałek województwa Adam Jarubas, przedstawiciel Ministerstwa Obrony Narodowej - Łukasz Kudlicki. Naszą Gminę reprezentował Zastępca Burmistrza Andrzej Jarosiński z Radną Jolanta Moskwą, którzy po apelu poległych złożyli kwiaty przed kapliczką partyzancką. Nie zabrakło naszej Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Bodzentyn, która grała podczas mszy świętej i policyjnego ceremoniału.  

Głównymi organizatorami dorocznych uroczystości na Wykusie są przede wszystkim harcerze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, na czele z harcmistrzem Rafałem Obarzankiem i świętokrzyska policja. Władze samorządowe okolicznych miast i gmin, w tym Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba wspierają ich co roku.

W sobotnich uroczystościach uczestniczyło również liczne grono kombatantów, a także organizacji mundurowych oraz kompania honorowa świętokrzyskiej policji.

Fotorelacja z I Rajdu Rowerowego Wykus 2018

Fot. /Z. Biber - skarzysko24.pl, archiwum prywatne

 

Fotorelacja z uroczystości na polanie Wykus

Fot. J. Kita

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech