Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

Co musisz wiedzieć o koronawirusie

coronaGminny numer alarmowy dla osób potrzebujących pilnej pomocy, w tym: seniorów i innych pozostających w kwarantannie domowej (czynny po godzinach pracy urzędu) - 600 715 659

Ważne informacje i zasady postępowania w przypadku podejrzenia lub wykrycia koronawirusa SARS-CoV-2


Z głębokim żalem i ubolewaniem zawiadamiamy, że 14 sierpnia 2017 r. zmarł, przeżywszy 92 lata, Edward Jędrzejczyk – wieloletni pracownik Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Edward Jędrzejczyk urodził się 26 sierpnia 1925 r. Pochodził z rodziny rolniczej, która mieszkała we wsi Siekierno w gminie Bodzentyn. Miał troje rodzeństwa. Starszego brata Stefana, młodszego Jana oraz najmłodszą siostrę Mariannę.

Od najmłodszych lat wspólnie z rodzicami i rodzeństwem zajmował się rodzinnym gospodarstwem, które znajdowało się we wsi Siekierno i Leśna. Tutaj też uczył się i poznawał las oraz jego wszystkie tajniki.

Pierwsze nauki w oddziałach 1-4 pobierał w czteroklasowej Publicznej Szkole Powszechnej w Siekiernie w latach 1931-1935. Był zdyscyplinowanym i bardzo obowiązkowy. Lubił chodzić do szkoły a sama nauka nie sprawiała mu żadnych trudności.

W latach 1935-1938 uczęszczał do piątej, szóstej i siódmej klasy w siedmioklasowej Publicznej Szkole Powszechnej w Bodzentynie, którą ukończył w 1938 r., z wyróżnieniem.

Podczas dorastania charakter Jędrzejczyka kształtowały: „Mały Dziennik”, „Rycerz Niepokalanej”, wydawane przez Zakon O.O. Franciszkanów w Niepokalanowie, miesięcznik „Kółko Rolnicze”, a także inna dostępna w tym czasie prasa. To właśnie w tych wydawnictwach ówcześnie młodzi ludzie poszukiwali natchnienia do danego zawodu, mobilizowały młodzież wiejską do nauki.

W domu Edwarda Jędrzejczyka panowała przyjazna i sprzyjająca dalszej nauce atmosfera. Dlatego w 1939 r. zdał egzamin (z j. polskiego, matematyki i egzamin psychotechniczny) i został przyjęty do Rzemieślniczo-Mechanicznej Szkoły Zawodowej w Spółce Huta Ludwików w Kielcach. Uczęszczał również na warsztaty szkolne w SHL, zarabiając 10 gr. na godzinę.

Wojna jak wiadomo przyniosła wiele niebezpieczeństw i trudności dla Narodu Polskiego, a przede wszystkim dla młodzieży. Dlatego aby usankcjonować legalne przebywanie w środowisku, a przede wszystkim w lesie, Edward Jędrzejczyk, przystąpił do pracy w Nadleśnictwie Siekierno. Początkowo pracował w charakterze robotnika leśnego.

Jesienią 1942 r. Jędrzejczyk zaczął przerabiać, na tajnych kompletach, program pierwszej, a następnie drugiej klasy gimnazjum w Siekiernie, zaś trzeciej klasy w Bodzentynie. Egzamin zdawał w prywatnym mieszkaniu w Kielcach przy ul. Prostej 37. Egzamin z trzeciej klasy odbył się w Bodzentynie w mieszkaniu pana Józefa Białka w czasie wkraczania Armii Radzieckiej – 17 stycznia 1945 r.

Czwartą klasę gimnazjum E. Jędrzejczyk rozpoczął w Prywatnym Gimnazjum w Bodzentynie. Które zorganizował Antoni Waciński. W tym samym roku Edward Jędrzejczyk został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Osadzony został w areszcie znajdującym się przy ul. Kapitulnej w Kielcach. Zakład karny opuścił 6 maja 1945 r. Po powrocie do Bodzentyna, dyrektor Gimnazjum, ze względu na małą ilość osób, rozwiązał czwartą klasę. Dlatego wspólnie z kolegą Jerzym Kaczmarkiem, wspólnie udali się do Kielc, gdzie uczęszczali do Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Św. Stanisława Kostki.

Po wakacjach w 1945 r., Jędrzejczyk zapisał się do Trzechletniej Szkoły Średniej dla Dorosłych – Zrzeszenie Dyrektorów, którą ukończył w lipcu 1946 r. i otrzymał świadectwo dojrzałości. W tym samym roku został przyjęty na studia i rozpoczął naukę na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę z młodzieżą. Na podstawie nakazu pracy został zatrudniony od 15 kwietnia 1952 r. w charakterze nauczyciela przedmiotów zawodowych w Technikum Leśnym w Ojcowie.

Po zawarciu związku małżeńskiego wspólnie z żoną 18 sierpnia 1952 r., Jędrzejczyk poprosił także o zmianę nakazu pracy. Z dniem 1 października 1955 r. został zatrudniony w Państwowej Centrali Drzewnej – Ekspozytura w Kielcach. Pracował w charakterze referenta, a następnie inspektora.

Od 1 lipca 1958 r., Jędrzejczyk podjął pracę w Świętokrzyskim Parku Narodowym, w którym pracował na różnych stanowiskach, awansując do stanowiska zastępcy dyrektora. Pracował w ŚPN do czasu przejścia na emeryturę, czyli do 31 maja 1990 r.

 

Wyrazy głębokiego współczucia i słowa otuchy przekazują,

Burmistrz Miasta i Gminy w Bodzentynie Dariusz Skiba

Z-ca Burmistrza Andrzej Jarosiński

Sekretarz Wojciech Furmanek

oraz wszyscy pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Bodzentynie

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech