Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Telefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb dla uchodźców z Ukrainy

 
ukraina
Infolinia informacyjna
 
інформаційна гаряча лінія

Huczne Dożynki w Bodzentynie. Świętowali nie tylko mieszkańcy Bodzentyna, ale także uczestnicy z okolicznych miejscowości. W tym roku święto plonów jeszcze piękniejsze. Po raz pierwszy uroczysta Msza Św. odbyła się w Świętej Katarzynie.

W gminie Bodzentyn już zakończyły się żniwa. Dlatego jak co roku, aby docenić trud rolników, w gminie Bodzentyn zorganizowano Dożynki, czyli uroczyste Święto Plonów.

Jeszcze piękniejsze niż w poprzednich latach okazały się być wieńce, które specjalnie na Dożynki 2017 r. przygotowali: Sołectwo Sieradowice, „Stowarzyszenie Wzdolskie Kołowrotki”, Sołectwa Podgórze i Celiny, Sołectwo Śniadka, Sołectwo Święta Katarzyna, Sołectwo Dąbrowa Górna, Sołectwo Wola Szczygiełkowa. Jak jednogłośnie przyznają wykonawcy wieńców – od wielu lat aktywnie uczestniczymy w obchodach, samo rękodzieło to trudna i żmudna praca. Efekt jednak zawsze jest zaskakujący .

Obchody rozpoczęła uroczysta Msza Święta, która po raz pierwszy celebrowana była w kościele w Świętej Katarzynie pod wezwaniem Świętej Katarzyny Panny i Męczenniczki. Podczas Mszy Św. Słowo Boże wygłosił proboszcz parafii ks. Jarosław Majka. Duchowny mówił m.in. o Świętym Janie Pawle II, który podczas wizyty w Krośnie 10 czerwca 1997 r. wypowiedział takie słowa – Oddaję dzisiaj hołd spracowanym rękom polskiego rolnika, tym rękom, które z trudnej i ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić. Dzisiaj kiedy dziękujemy Bogu za ludzki trud, pragniemy żeby tego chleba nigdy nikomu nie brakowało.

Wśród zaproszonych gości nie zabrakło, Posłanki na Sejm, pani Anny Krupki, Przewodniczącego Rady Miejskiej – Wojciecha Kózki, radnych powiatu kieleckiego i radnych miejskich, sołtysów z gminy Bodzentyn oraz wielu innych, wspaniałych i znamienitych gości.

W tym roku Dożynki odbyły się w pięknych okolicznościach przyrody. Wszyscy uczestnicy spotkali się nad zalewem w Wilkowie. Tam odbyły się oficjalne uroczystości dożynkowe, a następnie festyn rodzinny. Nie zabrakło atrakcji tj.: grill, czy przygotowane specjalnie dla najmłodszych dmuchane zjeżdżalnie.

Uroczystości rozpoczęły się od przekazania, przez Starostów Dożynek, symbolicznego chleba włodarzowi gminy – Dariuszowi Skibie.

Serce włożone przez organizatorów w przygotowania uroczystości widać było na każdym kroku. Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn – Dariusz Skiba na początku obchodów podziękował wszystkim, którzy tak bardzo zaangażowali się w przygotowania. Docenił i pogratulował rolnikom zakończenia zbioru swoich plonów. Podkreślił, jak trudna i wyczerpująca jest praca rolnika, ale tak bardzo potrzebna wszystkim ludziom.

Podczas trwania Dożynek, nie zabrakło dzielenia się chlebem przez Burmistrza Miasta i Gminy Bodzentyn z mieszkańcami. Tradycyjnie obśpiewywano wieńce przygotowane specjalnie na tę uroczystość. Komisja, w składnie Grażyna i Marek Piotrowicz oraz Ojciec Edward Sito, miała nie lada problem wyłonić zwycięzców. Po dłuższych obradach, zdecydowano, że w tym roku pierwsze miejsce zajęły: Sołectwa Podgórze i Celiny, drugie Sołectwo Dąbrowa Górna, trzecie miejsce powędrowało do „Stowarzyszenia Wzdolskie Kołowrotki”. W konkursie wyróżniono także wieniec przygotowany przez Sołectwo Wola Szczygiełkowa.

Obchodom towarzyszyła również muzyka folklorystyczna, wykonywana przez ludowe zespoły gminne.

W kolejnych godzinach ciepłego popołudnia mieliśmy możliwość uczestniczenia w festynie rodzinnym pt. ":Fantastyka a poezja ludowa" przygotowanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Św. Katarzyny i Doliny Wilkowskiej "Łysica-Sabat" w ramach realizacji zadania publicznego. Uczestnicy mięli również okazję wziąć udział w licznych konkursach oraz poznać współczesnego, bardzo młodego pisarza z gminy Bodzentyn, Konrada Kołomańskiego. Autor rok temu, mając szesnaście lat, napisał swoją pierwszą książkę pt.: „Wojna przeklętych ostrzy”. Uczestnikom konkursów wręczono narody w postaci książek z autografem pisarza i piłki. W ramach festynu przewidziany był również poczęstunek dla wszystkich, a najmłodsi uczestnicy mogli bezpłatnie i bez ograniczeń korzystać z parku rozrywki. Wszystkie atrakcje w ramach rodzinnego festynu zostały sfinansowane przez Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie w ramach realizacji zadania publicznego.  

Podczas uroczystości zorganizowano wiele konkursów z nagrodami. Wśród nich były m.in.: „konkurs o poezji, w którym pierwsze miejsce zajęła Natalia Nuchta. Aby sprawdzić umiejętności muzyczne uczestników Dożynek zorganizowany został także konkurs „jaka to melodia”. Uczestnicy mieli odgadnąć dany utwór po ilości nutek, którą wskażą. Organizatorzy zadbali także o bezpieczeństwo najmłodszych. Asp. Mariusz Błoński poprowadził konkurs dla dzieci, który miał na celu sprawdzić ich wiedzę z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym a także sprawdzić, czy najmłodsi wiedzą, jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą. Najwięcej emocji i pozytywnej energii wzbudził już dziesiąty, międzynarodowy konkurs w „Żucie miotłą”. Zawodników oceniano w czterech kategoriach. W kategorii dzieci, zwycięzcami okazały się być: Natalia Januchta 14,30 m, Kacper Wzorek 13,00 m, Patryk Przeździecki 12,10 m. W kategorii kobiet zwyciężyły: Ewa Pożoga 16,20 m, Iwona Świderska 15,40 m, Beata Pióro 13,90 m. Najdalej miotłą rzucali mężczyźni: Artur Piskulak 24,00 m, Maciej Januchta 23,00 m, Jarosław Kubacki 22,90 m. W kategorii VIP najdalej rzucił: asp. Mariusz Błoński 22,20 m, Marek Biskup 18,80 m, Wiesław Kucharczyk 18,00 m.

Święto Plonów zorganizowane zostało dzięki staraniom Samorządowu Miasta i Gminy w Bodzentynie, Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Turystyki, a także Stowarzyszenia Przyjaciół Św. Katarzyny i Doliny Wilkowskiej Łysica-Sabat.           

 

 

 

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech