Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

Co musisz wiedzieć o koronawirusie

coronaTelefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb transportowych dla mieszkańców

gminy Bodzentyn oraz informacji o szczepieniach przeciwko

wirusowi SARS-Cov-2 (infolinia)

tel. 600 715 659, 41 311 50 10 wewn. 18

 

Ważne informacje i zasady postępowania w przypadku podejrzenia

lub wykrycia koronawirusa SARS-CoV-2


W ubiegłym tygodniu odbyło się zebranie Społecznej Rady Kultury, Ochrony Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego oraz Polityki Społecznej Miasta i Gminy Bodzentyn. W zebraniu pod przewodnictwem prof. Urszuli Oettingen uczestniczył Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba.

W trakcie spotkania omówiono sprawy dotyczące współpracy z Politechniką Świętokrzyską w zakresie zagospodarowania wzgórza zamkowego w Bodzentynie wraz z otoczeniem, planowane prace dotyczące zabezpieczenia murów Pałacu Biskupów Krakowskich, mające być przygotowaniem do dalszych działań w zakresie rewaloryzacji rezydencji i jej przystosowania dla celów muzealno-ekspozycyjnych.

W związku z ogłoszeniem przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej roku 2017 Rokiem Józefa Piłsudskiego postanowiono w szczególny sposób uczcić jego postać. Jak mówią źródła archiwalne Józef Piłsudski otrzymał Honorowe Obywatelstwo Gminy Bodzentyn 13 kwietnia 1935 r. Zwrócono się do Rady Miejskiej o odnowienie tego aktu.

W 2017 r. mija 100. rocznica wielkiego pożaru miasta Bodzentyn. W jego wyniku spaliło się ok. 200 nieruchomości, w tym kościół św. Ducha, synagoga, szopa strażacka, przytułek starców, budynek szkoły. Poważnym uszkodzeniom uległ kościół parafialny. W pożarze 20 czerwca 1917 r. spłonęła zabudowa, będąca niegdyś doskonałym przykładem drewnianego budownictwa małomiasteczkowego.

W związku z tym Społeczna Rada Kultury wystąpiła do Rady Miejskiej z propozycją upamiętnienia tego tragicznego wydarzenia ku przestrodze, ale też dla pamięci mieszkańców, którzy stracili dorobek całego życia. Zarazem będzie to informacja wyjaśniająca nową zabudowę miasta.

Skupiono się również na działalności ZHP na terenie gminy Bodzentyn. Warto podkreślić zaangażowanie osób, które społecznie prowadzą zbiórki zuchów i harcerzy. Są to Jan i Inga Świderscy, Marek Lachowski, Agnieszka Łapka, Justyna Wiśniewska, Milena Kudlińska.

Poruszono również takie sprawy jak przygotowania do XXXIV Dni Bodzentyna, Budżet Obywatelski dla miasta Bodzentyna, ewidencja i ochrona zabytków na terenie gminy, zaangażowanie szkół w opiekę nad miejscami pamięci narodowej, współpraca z Instytutem Pamięci Narodowej.

Poinformowano o przygotowaniach do realizacji przez Stowarzyszenie Szkół im. Bohaterów Armii Krajowej projektu edukacyjnego Szlakiem majora „Ponurego”. W tym roku organizatorem zjazdu jest Gimnazjum im. mjr. Jana Piwnika „Ponurego” w Bodzentynie.
                                                               
                                                                                                    Urszula Oettingen

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech