Oficjalne Centralne Obchody 161. Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego rozpoczęły się w dniu 19 stycznia w Szydłowcu.

W sobotę, 20 stycznia obchody rozpoczęły się od Mszy Świętej w kościele pw. Św. Andrzeja Apostoła w Suchedniowie w intencji poległych w Powstaniu Styczniowym. Następnie z Suchedniowa wyruszył  XXXI Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych. Uczestnicy marszu pokonując blisko 20 km w ciężkich warunkach pogodowych dotarli do Bodzentyna. Na trasie marszu znalazło się kilka miejsc postoju na odpoczynek oraz odwiedzenie szczególnych miejsc pamięci. Piechurzy złożyli kwiaty m.in. pod płytą Marszałka Józefa Piłsudskiego w Urzędzie Miasta i Gminy w Bodzentynie. Spod budynku urzędu uczestnicy marszu wyruszyli przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Bodzentynie.

W wydarzeniu udział wzięło  ponad 200 osób, w tym przedstawiciele władz rządowych, jak i samorządowych oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy. Wszystkich uczestników na płycie Rynku Górnego w Bodzentynie przywitał Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba oraz Komendant Marszu Daniel Woś.

Na tegorocznym wydarzeniu w Bodzentynie przysięgę złożyli nowi członkowie związku strzeleckiego Strzelec i uczniowie szkoły kadetów w Suchedniowie. Nie zabrakło także uroczystego wręczenia symbolicznych medali dla osób, które w szczególny sposób zaangażowane są w organizację obchodów.

Podczas uroczystości odbył się także Apel Pamięci przygotowany przez Pułk Żuawów Śmierci. Dowódca grupy podkreślił, że żuawi byli elitarną jednostką w drugiej połowie XIX wieku. Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły wiązanki oraz zapaliły symboliczne znicze pod płytami pamięci na Rynku Górnym w Bodzentynie.

Centralne Obchody zakończyły  się w dniu 21 stycznia br. w Wąchocku.

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA