W dniu 9 stycznia 2024 roku zgodnie z pomiarami wykonanymi przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy nad ranem temperatura przy gruncie na stacji meteorologicznej w Bodzentynie wynosiła aż -35,6°C, w tym samym czasie na wysokości 2 metrów temperatura powietrza wyniosła -23,1°C. Bodzentyn został oficjalnie nazwany polskim biegunem zimna.

Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba w wywiadzie, którego udzielił dla Echa Dnia wspominał zimę stulecia na przełomie lat 1978 i 1979. - To były potężne mrozy i dużo śniegu. To się zdarza co jakiś czas i to rzecz naturalna. Ale w momencie, w którym mamy ocieplenie klimatu takie temperatury to rzeczywiście niezwykła sprawa.

Warto wspomnieć, że rekord Polski w najniższej zanotowanej temperaturze w XXI wieku odnotowano 8 stycznia 2017 roku na stacji telemetrycznej w Kotlinie Orawskiej – Jabłonka, kiedy pomiar wykazał -37,7°C. Jak można zauważyć, Bodzentyn był bardzo blisko rekordowego wyniku.

W pierwszej chwili Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że dane dotyczące tak niskiej temperatury w Bodzentynie mogą być nieprawdziwe, ponieważ termometr mógł ulec awarii. Jednak kilka godzin później oficjalnie potwierdzono, iż w Bodzentynie padł rekord ujemnej temperatury tej zimy!

 

Tabliczka temperatura1

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA