Kolejny już raz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku zwiedzali urokliwe zakątki Ziemi Świętokrzyskiej, które zachwycają swoim pięknem, historią i ciekawymi zabytkami.

            Dnia 28 listopada b.r. w zimowej scenerii, uczestnicy wycieczki udali się do Opatowa – miasta o którym pierwsza pisana wzmianka pochodzi z dokumentu wystawionego w 1189 roku przez Kazimierza Sprawiedliwego, następnie do Sandomierza – miasta o którym z kolei pierwsza pisana wzmianka zawarta jest w kronice Galla Anonima.

Opatów – stare miasto z cennymi zabytkami takimi jak: Podziemna Trasa Turystyczna, Brama Warszawska, Promenada zachwyciło wszystkich. W pobliżu Bramy Warszawskiej, znajduje się najważniejszy zabytek miasta – romańska Kolegiata pw. św. Marcina, której widoczne z daleka okazałe wieże witają turystów. We wnętrzu kościoła, na ścianach prezbiterium i transeptu można oglądać obrazki historyczno-batalistyczne z udziałem wojsk polskich: walka na Psim Polu (1109), Bitwa pod Grunwaldem (1410) i Odsiecz Wiedeńska (1683). Zupełnie pozbawione elementów religijnej czy hagiograficznej natury na co zwrócił uwagę przewodnik, spełniały jedynie funkcję polityczno-państwową, jaką w dawnej Rzeczypospolitej pełniła opatowska kolegiata – siedziba sejmików ziemi sandomierskiej.

Kolejnym etapem wycieczki był Sandomierz, gdzie słuchacze UTW zwiedzili Muzeum Zamkowe, największe Muzeum w mieście, które jest nazywane archeologicznym El Dorado. Muzeum w Sandomierzu jest kontynuatorem tradycji Muzeum Ziemi Sandomierskiej, które zostało założone 5 maja 1921 roku przez działaczy sandomierskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego: Stanisława Karpowicza, ks. Andrzeja Wyrzykowskiego, Józefa Pietraszewskiego i Zdzisława Lenartowicza. Obecnie zbiory Muzeum dzielą się na 5 działów: Archeologiczny, Etnograficzny, Historyczny, Sztuki i Literatury w ramach, których prezentowana jest historia Sandomierza i Ziemi Sandomierskiej od pradziejów aż po czasy współczesne. W Muzeum można zobaczyć szachy sandomierskie znalezione w 1962 roku na Wzgórzu św. Jakuba, które są jednym z najcenniejszych zabytków w zbiorach tej instytucji. Odkryte zostały podczas wykopalisk prowadzonych przez Instytut Historii Kultury Materialnej; bierki wykonane z kości odkrytych w Sandomierzu; krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych; dawną kuchnię królewską, zastawy stołowe, puchary, ozdoby, obrazy, m.in. obraz pochodzącego z Bodzentyna, malarza, pejzażysty Józefa Szermentowskiego – Widok Sandomierza od strony Wisły. Po wyjściu z Muzeum, uczestnicy wycieczki zatrzymali się na dziedzińcu zamkowym przy średniowiecznej studni.

         Sandomierz wciąż zachwyca, za każdym razem, gdy zwiedzamy miasto odkrywamy coś nowego - stwierdzili uczestnicy wycieczki. Spacer wąskimi uliczkami, wśród niewysokich kamienic i zabytkowych kościołów – to przypomnienie niezwykłej historii królewskiego miasta.

Teresa Comber

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA