W dniu 22 września 2023 r. uczniowie klasy II i III Szkoły Podstawowej w Świętej Katarzynie wraz z wychowawcami zostali zaproszeni przez Pana Wojciecha Kózkę z Wilkowa do mini ,,skansenu", znajdującego się w jego gospodarstwie.

Pan Wojciech już od młodych lat jest pasjonatem różnych przedmiotów domowego użytku, narzędzi rolniczych oraz urządzeń, które w dawnych czasach pomagały gospodyniom w domu lub gospodarzom w gospodarstwie rolnym. Często narzędzia lub jakieś przedmioty, zdolniejsi gospodarze wykonywali na własny użytek sami, ułatwiając sobie w ten sposób pracę. Uczniowie wiele przedmiotów widzieli po raz pierwszy i byli ciekawi, do czego służyły. Były to np.: nosidła do noszenia kubłów lub wiader z wodą, żarna, służące do mielenia ziaren na mąkę czy maselnice do wyrabiania masła. Dzieci zobaczyły też bardzo proste żurawie, którymi wyciągano wodę ze studni. Oglądały tarki, czyli faliste blachy, na których gospodynie pocierały prane ubrania, żelazka ,,na duszę" i wiele innych. Z narzędzi rolniczych można było zobaczyć między innymi, jak wyglądało radło, socha czy cepy do młócenia, sierpy i kosydo żęcia zboża i inne, które już dzisiaj odeszły w zapomnienie. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z pobytu u Pana Kózki i pytali, czy będą jeszcze kiedyś mogli obejrzeć te zbiory.

Na zakończenie spotkania Pan Wojciech przygotował dla swoich gości poczęstunek. Można było się posilić pieczonymi kiełbaskami, nie zabrakło też napojów i słodyczy.

Składamy serdeczne podziękowania Panu Wojciechowi Kózce za tak miłe przyjęcie w swoim gospodarstwie, poświęcony czas i poczęstunek.

 

Anna Kopyś

 

 

                                                                                      

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA