Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów na mocy dekretu z 11 października 2016 r. ustanowiła Świętego Jana Pawła II Patronem Miasta i Gminy Bodzentyn.

Starania w tej kwestii były czynione od 2011 r. Głównym ich inicjatorem był Pan Marian Romuald Rembelski, zamieszkały w Dąbrowie Górnej na terenie gminy Bodzentyn, Przewodniczący Świętokrzyskiego Komitetu Budowy Pomnika Jana Pawła II w Bodzentynie. W dniu 5 maja 2011 r. uczestniczył w mszy beatyfikacyjnej Jana Pawła II na placu św. Piotra w Rzymie. Spośród wielu modlitewnych intencji wybijała się ta najważniejsza – Jan Paweł II Patronem Miasta i Gminy Bodzentyn. Wykonał odpowiedni plakat i trzymał w czasie uroczystości beatyfikacyjnych.

Po powrocie do Polski o swojej idei poinformował mieszkańców i czynił starania u władz kościelnych i samorządowych. Ostatecznie Rada Miejska w październiku 2014 r. podjęła odpowiednią uchwałę. Prośba została złożona na ręce biskupa kieleckiego, przekazana do Konferencji Episkopatu Polski, a następnie wysłana do Watykanu.

Po otrzymaniu informacji proboszcz parafii Bodzentyn ks. dr Leszek Sikorski i Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba udali się do biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego, gdzie oficjalnie zostali powiadomieni o decyzji Stolicy Apostolskiej.

Uroczystości z tej okazji odbędą się w niedzielę 11 grudnia 2016 r. w Bodzentynie. Rozpoczną się o godz. 10.00 w szkole podstawowej przy Rynku, gdzie przybyłych przywita Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba. Tutaj będzie miało miejsce uroczyste przekazanie dekretu Stolicy Apostolskiej Radzie Miejskiej, program artystyczny młodzieży z miejscowego gimnazjum. Wspomnienie o Janie Pawle II wygłosi prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach Urszula Oettingen.

Następnie w uroczystym pochodzie, na czele z Młodzieżową Orkiestrą Dętą z Bodzentyna, zebrani udadzą się pod pomnik Jana Pawła II przy kościele pw. Św. Ducha, gdzie zostaną złożone wiązanki kwiatów. Stąd uczestnicy skierują się do kościoła pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Tu po występie dzieci z miejscowej szkoły podstawowej, o godz. 12.00 odbędzie się nabożeństwo celebrowane przez biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego oraz poświęcenie tablicy pamiątkowej. Uroczystości zakończy wspólne odśpiewanie „Barki” – ulubionej pieśni Jana Pawła II. Uroczystościom będzie towarzyszyła wystawa obrazów artysty plastyka Witolda Combra, mieszkańca Bodzentyna, który upamiętnił wydarzenia z życia Jana Pawła II.

Miasto i Gmina Bodzentyn przygotowują się do tego wielkiego wydarzenia. Organizatorami święta są Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba i ks. proboszcz dr Leszek Sikorski. Pan Marian Romuald Rembelski przekazał na ręce burmistrza Księgę Pamiątkową, do której będzie można się wpisać w dniu uroczystości. Później księga będzie wystawiona i udostępniona w holu Urzędu Miasta i Gminy.

Bodzentyn został założony w 1355 r. przez biskupa krakowskiego Jana Bodzantę i otoczony opieką kolejnych biskupów krakowskich, którzy wybudowali tu swoją rezydencję, ogrodzili miasto murami, dbali o jego rozwój gospodarczy i kulturalny. W połowie XV w. kardynał Zbigniew Oleśnicki ufundował  okazały kościół w stylu gotyckim, w którym znajdują się cenne zabytki sztuki sakralnej.

W 1974 r. kardynał biskup krakowski Karol Wojtyła odwiedził miasto, gdzie odprawił nabożeństwo z okazji peregrynacji kopii cudownego obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. W 2003 r. – w 25. rocznicę pontyfikatu Rada Miejska nadała Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bodzentyn. O tych faktach przypominają pamiątkowe tablice umieszczone w Urzędzie Miasta i Gminy oraz w elewacji kościoła. W bieżącym roku kościół w Bodzentynie otrzymał z rąk kardynała Stanisława Dziwisza Relikwie Krwi Świętego Jana Pawła II.

Dla mieszkańców ziemi bodzentyńskiej związki Jana Pawła II z Bodzentynem sakralizują wyjątkowo ten obszar. W 1991 r. w trakcie IV pielgrzymki do Ojczyzny Jan Paweł II odwiedził Kielce i odprawił uroczyste nabożeństwo w podkieleckim Masłowie. Przyjął wtedy godność Honorowego Przewodnika Świętokrzyskiego. W 2015 r. powstał Świętokrzyski Szlak Jana Pawła II upamiętniający pobyt Ojca Świętego Jana Pawła II na ziemi świętokrzyskiej.

Bodzentyn znalazł się w gronie niewielu miast Polski, których patronem jest Święty Jan Paweł II. To wielki zaszczyt, wyraz miłości i oddania się pod bożą opiekę. To zobowiązanie dla nas. To pamięć słów, wygłoszonych przez Jana Pawła II w 1979 r. podczas mszy świętej w Warszawie:

I wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja: Jan Paweł II, papież, wołam z całej głębi tego tysiąclecia (…), wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!

Dr hab. prof. UJK Urszula Oettingen

Przewodnicząca Społecznej Rady Kultury, Ochrony Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego oraz Polityki Społecznej Miasta i Gminy Bodzentyn

Fot. Urszula i Mirosław Oettingen

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech