W tym roku Dożynki Gminy Bodzentyn i Parafii Wzdół odbyły się 15 sierpnia w święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Piękny korowód mieszkańców Wzdołu Kolonii, Starej Wsi i Kopciowca na czele z P. Moniką Skibą oraz P. Romanem Burasem przybył pod kościół. Ksiądz proboszcz Stanisław Picheta przywitał przybyłych gości i wprowadził wszystkie przyniesione wieńce dożynkowe do kościoła. Uroczystą mszę świętą poprowadził Ksiądz Proboszcz oraz ks. wikariusz Tomasz Równicki, który wygłosił homilię. Po błogosławieństwie barwny korowód dożynkowy, na czele z Młodzieżową Orkiestrą Dętą OSP z Bodzentyna, przemaszerował na miejsce głównych obchodów gminnego święta plonów. Gości po drodze witały oryginalne dekoracje dożynkowe przygotowane przez mieszkańców Wzdołu. W korowodzie swoje wieńce dożynkowe prezentowały sołectwa: Wzdół Kolonia, Celiny, Dąbrowa, Leśna, Wilków, Sieradowice, Siekierno, Ściegnia, Śniadka, Wola Szczygiełkowa oraz stowarzyszenie „Wzdolskie Kołowrotki”. Wszystkie wyglądały przepięknie!
Oficjalną cześć „chlebową” poprowadziła Danuta Skrzeczyna, która powitała przybyłych gości i zaprezentowała Gospodarzy i Starostów Dożynek. Chleb z tegorocznych plonów przekazali Gospodarzom Dożynek – Burmistrzowi Dariuszowi Skibie i Przewodniczącej Rady Miejskiej -Teresie Bzymek, Starostowie Dożynek – Dominika Skarbek oraz Mariusz Matla. Po uroczystym przekazaniu chleba Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba w pięknych słowach podziękował rolnikom- „Dziękuję za wasz wielki trud, za dobrą pracę i za jakże godną postawę mimo wielu trudności i problemów. Dziękuję z całego serca w imieniu swoim, jak i mieszkańców naszej gminy. Oby Wasza praca spotykała się na co dzień z wdzięcznością i szacunkiem na jaki zasługujecie. Życzę wam rolnicy, mieszkańcy i goście, aby nigdy nie zabrakło na waszych stołach tego najważniejszego symbolu dożynek – chleba. Symbolu dostatku, sytości i obfitości. Szanujmy go i szanujmy tych, dzięki którym go mamy. Tak jak dziś dzielimy się tym bochnem dożynkowym, tak i przez cały rok pamiętajmy, by dzielić się z tymi, którzy go potrzebują. podziękował wszystkim rolnikom za trud włożony w pracę na roli, która często jest mało opłacalna i bardzo wymagająca”.
Następnie goście dożynkowi zostali obdarowani symboliczną kromką chleba. Wśród przybyłych gości nie mogło zabraknąć przedstawicieli władz różnego szczebla. Na nasze uroczystości przybyli- senator Krzysztof Słoń, posłowie - Agata Wojtyszek, Piotr Wawrzyk i Anna Krupka, wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik oraz radni powiatowi Józef Szczepańczyk, Wojciech Kózka oraz Andrzej Michalski.
Kolejnym etapem uroczystości były występy rodzimych artystów. Pięknie zaprezentowały się: Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy OSP Bodzentyn, Zespół Śpiewaczy „Dąbrowa”, Zespół artystyczny „Świętokrzyskie Jodły”, Zespół folklorystyczny „Wolanie spod Łysicy”, Zespół Pieśni i Tańca „Leśnianie”, Zespół KGW „Ściegnianie”, „Zespół Pieśni i Tańca „Wilkowianie” oraz Zespół „Wzdolskie Kołowrotki”, którzy przedstawił „Miendlenie lnu”. Wszystkie występy spotkały z gorącym przyjęciem i zostały nagrodzone gromkimi brawami.
Wczesnym popołudniem przyszedł czas na występ znanego satyryka i kabareciarza Stana Tutaja, który zgromadził pod sceną wielu swoich fanów. Po świetnym programie satyrycznym, Grupa Wokalna Summer Voice rozgrzała publiczność przed występem Gwiazdy Wieczoru – Milano. Setki „małych i dużych” fanów zespołu bawiło się do późnych godzin wieczornych przy znanych i lubianych utworach.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się to tego, abyśmy mogli godnie i radośnie świętować z okazji Gminno-Parafialnych Dożynek Gminy Bodzentyn. Cieszymy się, że tak licznie przybyliście, okazując chęć zabawy oraz za wspólne spędzenie czasu w tym wyjątkowym dniu.

Biblioteka Publiczna im. Adeli Nawrot i Centrum Kultury w Bodzentynie

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA