Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

12 lipca w Dniu Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie odbyły się uroczystości 80. Rocznicy Pacyfikacji Wsi Michniów.

Uroczystości rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej w intencji ofiar zbrodni z 1943 roku oraz wszystkich mieszkańców wsi polskich, zamordowanych i poległych za Ojczyznę. Eucharystii przewodniczył ks. biskup Jan Piotrowski.

W uroczystościach udział wzięły władze państwowe i samorządowe, przedstawiciele kombatantów i służb mundurowych, poczty sztandarowe mieszkańcy wsi Michniów oraz świadkowie pacyfikacji. Gminę Bodzentyn reprezentował Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Bodzentyn Teresa Bzymek, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Bodzentynie Jan Wilkosz oraz Radna Rady Miejskiej w Bodzentynie Dominika Skarbek. Po nabożeństwie przed budynkiem Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich odbyło się spotkanie podczas, którego głos zabrali zaproszeni goście. Na zakończenie delegacje złożyły wiązanki i zapalili symboliczne znicze pamięci na mogile zamordowanych mieszkańców Michniowa.

Organizatorami uroczystości byli Marszałek województwa Świętokrzyskiego, Muzeum Wsi Kieleckiej, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach oraz Regionalbna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu. Patronat honorowy nad uroczystościami objął prezydent Polski Andrzej Duda.

 

fot. Mariusz Łężniak i Jacenty Kita | Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech