W dniu 4 lipca br. seniorzy Z Uniwersytetu Trzeciego Wieku udali się do Solca Zdroju- kompleksu uzdrowiskowo-rekreacyjnego - jedynych w Polsce wód siarczkowo-solnych.
Po gimnastyce i rehabilitacji wyruszyli w drogę do Wiślicy nad Nidą. Wiślica to miasto królów, kościołów, kultury i sztuki. Są tu pamiątki przeszło tysiącletnich dziejów chrześcijaństwa na ziemiach polskich. Do najcenniejszych należą: Bazylika Narodzenia NMP- fundacji Kazimierza Wielkiego pokutującego po zabójstwie księdza Marcina Baryczki. Na płaskorzeźbie arcybiskup Bodzęta (Bodzanta) popycha króla w stronę Matki Boskiej. Relief ufundował ks. Jan Długosz- kronikarz dziejów Polski. Obok kościoła w roku 1460 wybudowany został duży dom w stylu gotyckim- zwany „Domem Długosza” W domu tym pobierali nauki od Mistrza Długosza przyszli królewicze- synowie Kazimierza Jagiellończyka- między innymi Fryderyk Jagiellończyk, biskup krakowski, który wybudował wschodnie skrzydło zamku bodzentyńskiego.
Dom Długosza wykonany został starannie i solidnie. Przetrwał do czasów współczesnych w niemal pierwotnej postaci. W sieni, korytarzu i pokojach zachowały się belkowane stropy, które przypominają świetność bodzentyńskiego zamku. Do dzisiaj zgodnie z intencją Jana Długosza znajduje się „Plebania Parafialna”. W podziemiach mieści się „Muzeum Rzeźby Sakralnej oraz sala multimedialna i kawiarenka. W okresie I i II wojny światowej piwnice służyły za schron. Obok „Domu Długosza” znajduje się filia Muzeum Narodowego w Kielcach. W podziemiach muzeum znajdują się fundamenty wcześniejszych budowli sakralnych - kościół Św. Mikołaja. W obrębie murów obronnych znajduje się czworokątny Rynek z resztkami średniowiecznej zabudowy.
Mając na uwadze historyczne zależności Bodzentyna i Wiślicy wracaliśmy bogatsi o zdobytą wiedzę.
Teresa Comber

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA