Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku kontynuując program związany z poznawaniem życia i twórczości Józefa Szermentowskiego odwiedzili Muzeum Narodowe w Kielcach.

Pałac biskupi, w którym mieści się muzeum, usytuowany jest na Wzgórzu Zamkowym. W pobliżu znajdują się katedra, słynne kieleckie więzienie oraz pałacyk Zielińskiego, w którym pierwsze nauki rysunku i malarstwa pobierał Józef Szermentowski u malarza Franciszka Kostrzewskiego. Rezydencja biskupów krakowskich została przeniesiona z Bodzentyna do Kielc za czasów biskupa Jakuba Zadzika, który zmarł na zamku w Bodzentynie w 1642 roku „Biskupi opuszczali miasto, poprosiwszy mieszczan do suto zastawionych stołów, pełnych jadła i ustawicznym armat biciu, wywożąc dobytek zamkowy....”

Wchodząc do muzeum, widzimy starodawne wnętrza z belkowanym sufitem. Na ścianach dużo obrazów, gablot z ceramiką, zabytkowych mebli, dokumentów, map i skrzyń. Szczególną uwagę przyciąga galeria malarstwa, począwszy od trumiennego, aż do współczesnego. Wśród wielu dzieł podziwiać można obrazy olejne Józefa Szermentowskiego przedstawiające Widok z Sandomierza od strony Wisły, Klasztor na Św. Krzyżu, Chęciny, Rynek w Szydłowcu, Chrzest na wsi, Widok Kępy Puławskiej i wiele innych. Dzieła J. Szermentowskiego zrobiły na seniorach wielkie wrażenie. Podziwiali talent oraz umiejętności artystyczne malarza z Bodzentyna. Dziwny chichot historii powiał nad uczestnikami wycieczki, że niestety w Bodzentynie nie pozostał żaden obraz ich rodaka.

Po dniu pełnym wrażeń i zadumy seniorzy udali się do kompleksu Baseny Tropikalne Binkowski Resort. W egzotycznym klimacie wśród palm, fontann oraz natrysków regenerowali siły przed kolejnymi wyprawami.

Uczestnicy wycieczki dziękują Panu Marcinowi Sikorskiemu - Dyrektorowi Biblioteki im. Adeli Nawrot i Centrum Kultury za pomoc w zorganizowaniu wycieczki.

Teresa Comber

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech