Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Rok 1943 to trudny i bolesny czas dla mieszkańców Gminy Bodzentyn, to czas kiedy z rąk niemieckich zbrodniarzy życie straciło setki osób. Jest to czas w którym niemieckie władze okupacyjne przestąpiły do akcji pacyfikacyjnych i terrorystycznych skierowanych przeciwko ludności cywilnej, określanych w zarządzeniach wewnętrznych „przywracaniem stanu bezpieczeństwa”. Początkowo represje dotykały pojedynczych rodzin i ich gospodarstwa, lecz z czasem te działania nasiliły się. Wiosną i latem 1943 roku dochodziło mordowania wszystkich mieszkańców wsi, miasteczek paląc przy tym domy i zabudowania gospodarskie.

Najczęstszą przyczyną pacyfikacji była domniemana przynależność do ruchu oporu poszczególnych członków społeczności danej wsi lub pomoc udzielana oddziałom partyzanckim. Jednym z oprawców był m.in. por. Albert Schuster, dowódca 62 zmotoryzowanego plutonu żandarmerii. Jego ofiarą, na terenie Gór Świętokrzyskich padło wiele niewinnych jednostek.

Te represje dotknęły również mieszkańców naszej gminy: Wzdołu Rządowego, Dąbrowy Dolnej, Dąbrowy Górnej, Woli Szczygiełkowej, Psar Podlesie, Bodzentyna, Świętej Katarzyny, Wilkowa. W tym roku obchodzimy 80 rocznicę pacyfikacji mieszkańców Gminy Bodzentyn, aby przybliżyć uczniom historię tamtych lat w naszej szkole została przygotowana wystawa pt.: „II wojna światowa na ziemiach kielecczyzny”. Z tej okazji 14 czerwca została odprawiona uroczysta msza święta, w której udział wzięli nauczyciele, uczniowie naszej szkoły oraz przedstawiciele lokalnej władzy, następnie złożono kwiaty na grobach pomordowanych w czasie II wojny światowej w miejscowości Święta Katarzyna.

Anna Kozieł

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech