Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

52 uczniów ze Szkół Podstawowych z Gminy Bodzentyn w dniu 29 maja 2023r. dokładnie zapoznało się z działalnością Hospicjum w Busku Zdroju i z zaciekawieniem wysłuchało pogadanek z dyrektorem placówki -Jarosławem Zatorskim na temat roli wolontariatu w procesie niesienia pomocy potrzebującym. Młodzież miała okazję wysłuchać przykładów dobrych i złych zachowań najbliższej rodziny w stosunku do chorego. Ten wątek dominował w rozmowie z uczniami. Życzliwość, wyrozumiałość, cierpliwość to cechy, które należy szczególnie kształtować w pracy wolontariusza. Młodzież ochoczo i dojrzale odpowiadała na pytania zadane przez prowadzących spotkanie. Zarówno na uczniach jak i opiekunach wielkie wrażenie wywarł wystrój kaplicy, rzeźbione stacje drogi krzyżowej a także pracownie rehabilitacyjne. Pani Viola Drechnowicz, prowadząca Warsztaty Terapii Zajęciowej zwróciła uwagę uczniom, jak bardzo pomocne dla chorych są umiejętności plastyczne (malowanie, robienie na drutach czy szydełku) i znajomość ćwiczeń swego ciała w procesie rehabilitacyjnym. Po zwiedzeniu obiektu naszego ośrodka uczniowie odpoczęli w altanie posilając się kiełbaskami z grilla, napojami i słodyczami. Następnym punktem programu było bardzo udane spotkanie w galerii "Imosowa Pecyna", gdzie Aleksandra Imosa przy lemoniadzie i ciasteczkach opowiedziała gościom o niezwykłej twórczości artystycznej jej Ojca, oprowadzając młodzież po galeriach. Wizytę w Busku zakończyło zwiedzanie Tężni, Parku Zdrojowego i skosztowanie wód leczniczych w Marconim.

Dziękujemy bardzo Panu Jarosławowi Zatorskiemu za wspaniałą gościnność w Busku Zdroju a Panu Dariuszowi Skibie, Burmistrzowi Miasta i Gminy Bodzentyn za bezpłatny transport i inicjatywę współpracy młodzieży z naszej Gminy z Hospicjum w Busku Zdroju, w ramach wolontariatu.

Mamy nadzieję, że w nowym roku szkolnym wszystkie szkoły z naszej gminy aktywnie włączą się we wspieranie   Hospicjum w Busku.

Hospicjum jest prowadzone przez Fundację Świętego Alberta z Kielc.

Jest to dzieło Ludzi Wielkiego Serca, zrealizowane dzięki uporowi Pomysłodawców i ofiarności Szczodrych Darczyńców. Uroczystość oddania do użytku nowego budynku hospicjum przy ulicy Solankowej 6, nastąpiło 2.10.2020r.. Nowy budynek posiada 94 miejsca dla chorych w oddziale hospicyjnym i zakładzie opiekuńczo-leczniczym.

                                                                                           Barbara Świetlik
                                                                                wraz z uczestnikami wycieczki

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech