Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

W dniu 26 stycznia 2023 roku odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej w Bodzentynie, na której gościem specjalnym był Prezydent RP Andrzej Duda. Podczas sesji Radni podjęli bardzo ważną uchwałę związaną z tegorocznymi odchodami 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

Spotkanie z Prezydentem rozpoczęło się o godzinie 15.00 od uroczystej sesji Rady Miejskiej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bodzentynie. Prezydentowi podczas wizyty w Bodzentynie towarzyszyli Zastępca Szefa KPRP Piotr Ćwik i Minister Wojciech Kolarski. Ponadto w posiedzeniu udział wzięli Posłowie, Senatorowie, Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa, Starostowie zarówno świętokrzyskich powiatów, jak i ościennych województw, przedstawiciele samorządów terytorialnych, jednostek samorządu terytorialnego, Księża Biskupi, Księża, Komendanci, Oficerowie, Radni, Sołtysi, Profesorowie, przedstawiciele stowarzyszeń oraz kół gospodyń wiejskich, a także licznie przybyli mieszkańcy gminy Bodzentyn i okolic.  Podczas sesji na Sali obecni byli obywatele Ukrainy, którzy z powodu wojny byli zmuszeni opuścić swoją ojczyznę.

Przewodnicząca Rady Miejskiej w Bodzentynie Teresa Bzymek powitała wszystkich zaproszonych gości. Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba, który również powitał wszystkich gości, a w szczególności Prezydenta RP. Burmistrz przedstawił  historię gminy oraz najważniejsze wydarzenia, które miały miejsce na jej terenie, a także te związane z Powstaniem Styczniowym.

Serdecznie witam w Bodzentynie, w sercu Gór Świętokrzyskich. W miejscowości krakowskich biskupów. W miejscu turystycznym o bogatej historii i silnych tradycjach patriotycznych. Witamy w grodzie założonym przez krakowskich biskupów 1355 roku. W miejscu gdzie 1410 roku na dworze biskupów krakowskich przebywał Król Polski Władysław Jagiełło. W miejscowości która w 1413 roku z nadania Króla Władysława Jagiełły uzyskała prawa miejskie  – podkreślał Burmistrz Dariusz Skiba.

 

W dalszej części posiedzenia Przewodnicząca Rady Miejskiej odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie. Radni większością głosów podjęli uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2023 na terenie Gminy Bodzentyn – „Rokiem Bohaterów Powstania Styczniowego w Gminie Bodzentyn, której inicjatorami byli dr hab. prof. UJK Urszula Oettingen – Prezes Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna, Maria Domańska-Nogajczyk - kustosz-historyk oraz Witold Comber - Przewodniczący Rady Seniorów Powiatu Kieleckiego.

Przewodnicząca oddała głos Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejowi Dudzie. Podczas wystąpienia Prezydent nawiązał do znaczenia Powstania Styczniowego w historii Polski, a także krzewienia patriotyzmu i świadomości narodowej.

To było świadectwo tamtych czasów, ale to było cierpienie, które Polaków nie złamało – wręcz przeciwnie. Można powiedzieć, patrząc z perspektywy historycznej, że to było to, co Polaków wtedy wzmocniło w woli odzyskania swojego niepodległego, suwerennego państwa, w którym sami będą się rządzili, w którym sami będą decydowali o sobie. O, jakże bardzo gorzko – po latach czy po stuleciach rosnącej przecież przez wieki potęgi polskiego państwa – patrzyli na swoją rzeczywistość i na to, że kto inny za nich decyduje, każe im się posługiwać innym, obcym językiem, prześladuje ich, pozbawia majątku i zamyka w więzieniach.

Te wszystkie hasła, które wtedy były pomiędzy naszymi narodami – „Za wolność naszą i waszą”, „Wolność, równość, niepodległość”, „Bóg, honor i ojczyzna” czy wreszcie „Gloria victis” – budowały później przez lata postawy – podkreślał.

Na zakończenie swojego wystąpienia Prezydent złożył podziękowania - Jeszcze raz z całego serca Państwu dziękuję – wszystkim obecnym Gościom dzisiejszej uroczystości, ale przede wszystkim jej organizatorom, władzom miejskim, Panu Burmistrzowi, Pani Przewodniczącej, Państwu Radnym. Dziękuję za to upamiętnienie tutaj, w szkole, za te konkursy rysunkowe, za tę pracę, którą dyrekcja i nauczyciele szkoły prowadzą z uczniami, mówiąc właśnie o tej historii, w której powstanie styczniowe jest częścią nie tylko dziejów Polski, nie tylko Rzeczypospolitej, ale także tego miasta, które wtedy straciło swoje prawa miejskie po ponad 400 latach, które ponownie odzyskało je nie tak dawno, bo w 1994 roku. Ale które jest dumne, bo w całej swojej historii absolutnie dłużej miastem było, niż nie było.

Jeszcze raz z całego serca Państwu dziękuję. Cześć i chwała bohaterom! Wieczna pamięć bohaterom powstania styczniowego! Niech żyje Polska!

 

Po sesji zgromadzeni udali się na Rynek Górny w Bodzentynie gdzie odbyła się dalsza część obchodów. Prezydent RP Andrzej Duda oddając hołd bohaterom Powstania Styczniowego złożył wiązankę pod tablicami, które upamiętniają 150. i 160. rocznicę tych tragicznych wydarzeń. Następnie odśpiewano uroczyście hymn narodowy przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP z Bodzentyna. Prezydent podczas spotkania z mieszkańcami województwa świętokrzyskiego podkreślał, jak ważna w obecnych czasach jest niepodległość, gdy za naszą wschodnią granicą toczy się o nią walka. Na zakończenie obchodów Prezydent poświęcił czas na bezpośrednie spotkanie i rozmowę z mieszkańcami.

Wydarzenie to bez wątpienia zapisze się na kartach historii naszej gminy.

 

Fot. eBodzentyn i UMiG

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech