Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Dziś w Urzędzie Miasta i Gminy w Bodzentynie Burmistrz Dariusz Skiba podpisał umowę z firmą Grzegorz Harabin ,,Greg” na dalszą realizację budowy świetlicy wiejskiej w Dąbowie Górnej. Umowa na realizację zamówienia pn. ,,Budowa świetlicy wiejskiej i zagospodarowanie terenu wokół budowy w sołectwie Dąbrowa Górna” ma zostać wykonana w ciągu 6 miesięcy.

Zakres prac z umowy obejmuje m.in.:

  • rozłożenie instalacji wod-kan. i elektrycznej wraz z montażem osprzętu,
  • wykonanie posadzek i okładzin ścian,
  • wykonanie tynków wewnętrznych,
  • malowanie ścian i sufitów,
  • wykonanie przyłącza wodnego,
  • wykonanie przyłącza elektrycznego,
  • wykonanie instalacji PV,
  • wykonanie zagospodarowania terenu wraz z miejscami parkingowymi,
  • uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.

Łączny koszt powyższych prac to 549 999,00 zł brutto. Jest to już kolejny etap budowy świetlicy. Powyższe prace zostaną w części zrealizowane dzięki otrzymanemu dofinansowaniu ze środków unijnych Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w wysokości 63,63%, czyli 349 964,00 zł.

Budowa świetlicy rozpoczęła się już w 2019 roku. Na ten cel mieszkańcy przeznaczyli fundusze sołeckie z kilku lat. W 2019 roku zrealizowano pierwszy etap polegający na wykonaniu fundamentów i podmurówki. Koszt zadania wynosił 18 450,00 zł brutto. W roku 2020 zrealizowany został II etap, polegający na wylaniu płyty wraz z rozprowadzeniem instalacji za kwotę 28 080,00 zł. Środki z funduszu sołeckiego w roku 2021 w wysokości 28 260,60 zł oraz w 2022 roku w kwocie 28 761,83 zł zostały także przeznaczone na cel budowy świetlicy. Podobnie mieszkańcy zadecydowali w roku bieżącym, aby całość środków na 2023 rok w całości, czyli w kwocie 28 878,80 zł przeznaczyć na dalsze prace związane z budową ww. obiektu publicznego.

Warto nadmienić, że na początku ubiegłego roku dzięki pomocy Pani  Poseł na Sejm RP Agacie Wojtyszek, Gmina Bodzentyn otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu ,,Infrastruktura Kultury” w wysokości 260 000,00 zł na zadanie pn. "Budowa świetlicy Wiejskiej w Dąbrowie Górnej". W ramach realizacji ww. zadania udało się wybudować świetlicę do stanu surowego zamkniętego. Łączny koszt budowy obiektu do stanu zamkniętego wyniósł 349 999,48 zł, z czego 89 999,48 zł to wkład własny gminy Bodzentyn.

Burmistrz podkreśla, że w przyszłym tygodniu zostanie także ogłoszony przetarg na realizację dalszej budowy świetlicy wiejskiej w Woli Szczygiełkowej.

Świetlice w obecnych czasach są bardzo ważne, ponieważ pełnią rolę miejsca spotkań stowarzyszeń, integracji mieszkańców oraz wypoczynku dzieci i młodzieży. Głównym celem budowy takich obiektów jest stworzenie miejsca przyjaznego mieszkańcom oraz miejsca, gdzie mogą się oni edukować oraz integrować. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości każde sołectwo będzie posiadało w swoim pobliżu właśnie takie miejsce. Na terenie świetlic organizowane są także różnego rodzaju imprezy kulturalno – rozrywkowe, a ze względu na swoją dostępność są także naturalnym miejscem aktywności różnorodnych grup zainteresowań i pasjonatów. Świetlice znajdujące się blisko miejsca zamieszkania członków wspólnoty wiejskiej, są wspaniałym zapleczem dla kreatywnej i ambitnej społeczności, co przekłada się na wzmacnianie świadomość kulturowej, jej rozwój i kultywowanie lokalnych tradycji i zwyczajów.

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech