Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

W ubiegłym miesiącu na portalu Echo Dnia ukazał się artykuł dotyczący rankingu ,,Liderzy Inwestycji”, który przedstawiło pismo samorządowe ,,Wspólnota”. Ranking miast i gmin Polski miał zobrazować ile środków poszczególne samorządy, wydały na inwestycje w przeliczeniu na mieszkańca. Zestawienie to zostało przygotowane w oparciu o zebrane w całość wydatki majątkowe, poniesione w latach 2019-2021, po czym podzielono je na liczbę mieszkańców danego województwa, powiatu, miasta czy też gminy wiejskiej. Według powyższego rankingu gmina Bodzentyn zajęła 490. miejsce w rankingu miast innych z kwotą 527,76 złotych z wydatków inwestycyjnych na jedną osobę. Jednakże pragniemy podkreślić, że jest to kwota wyliczona tylko i wyłącznie z budżetu gminy, do której nie zostały dodane środki, jakie zostały pozyskane w ubiegłych latach na realizację największej inwestycji w historii gminy Bodzentyn. Przygotowany ranking nie uwzględnił wydatków inwestycyjnych, które realizują spółki gminne, takie jak właśnie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Bodzentynie. Dlatego wyjaśniając przedstawiamy, jak wyglądały wydatki w latach 2019-2021 na jednego mieszkańca gminy Bodzentyn, łącznie ze środkami PUK.

Jak wynika z wykresu Gmina Bodzentyn w latach 2019-2021 wydała na wszystkich mieszkańców łącznie 18 089 435,00 zł, natomiast Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Bodzentynie w tych samych latach wydało 55 901 443,16 zł. Łączny wydatek w latach 2019-2021 wyniósł 73 990 878,16 zł, co w przeliczeniu na jednego mieszkańca daje kwotę
2 155,91 . Przyjęta ilość mieszkańców jest taka sama, jak w rankingu – 11 440 mieszkańców.

Gmina Bodzentyn z taką kwotą znalazłaby się w rankingu ,,Liderzy Inwestycji” na 14 miejscu w Polsce i 1 miejscu w województwie świętokrzyskim. Jednakże ranking nie uwzględniał wydatków majątkowych spółek komunalnych będących własnością gmin. Dlatego w naszej gminie informacje przedstawione w ww. rankingu nie pokrywały się z faktyczną sumą wydatków majątkowych przeznaczonych na mieszkańca w podanych latach.

Ranking

 

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech