Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

W dniu 14 października br. w Sieradowicach na placu obok świetlicy wiejskiej odbyło się uroczyste odsłonięcie odnowionej, pamiątkowej płyty poświęconej Stefanowi Żeromskiemu. Organizatorami tego pięknego wydarzenia było: Stowarzyszenie "Inicjatywa" z Sieradowic oraz Biblioteka Publiczna im. Adeli Nawrot i Centrum Kultury w Bodzentynie. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Samorządu Miasta i Gminy Bodzentyn w osobach: Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Bodzentynie Teresa Bzymek, a także Radni Rady Miejskiej, Sołtysi, Dyrektorzy Szkół oraz mieszkańcy Sieradowic
i okolicznych miejscowości.

Zgodnie z programem uczestnicy przemaszerowali do podnóża Sieradowskiej Góry, gdzie została ulokowana odnowiona płyta. Następnie nastąpiło jej uroczyste odsłonięcie. W dalszej części uroczystości zaprezentowano okolicznościowy program artystyczny, po którym wszyscy wrócili do świetlicy na poczęstunek.

Płyta Stefana Żeromskiego musiała opuścić swoją dawną lokalizację, ponieważ grunt, na którym się znajdowała został wykupiony od mieszkańca przez prywatną osobę. Dzięki podjętym przez Stowarzyszenie Inicjatywa działaniom płyta pochodząca ze szczytu Sieradowskiej Góry, została
w ubiegłym roku zniesiona, odnowiona, a w bieżącym roku ustawiona w nowym miejscu.

Nadmienić należy, że Stowarzyszenie Inicjatywa z Sieradowic pozyskało środki na renowację płyty Żeromskiego z Fundacji imienia Stefana Artwińskiego - Łączymy ludzi i środowiska, które od lat działają na rzecz rozwoju Polski, Kielc i całego naszego regionu.

Warto nadmienić, że dawna lokalizacja płyty nie była przypadkowa. Stefan Żeromski często odwiedzał Sieradowice, dokładnie majątek należący do rodziny Zalewskich. Przez kilka miesięcy był nauczycielem Emila Zalewskiego syna Ksawerego Franciszka i Antoniny z Turskich. W tym czasie, w 1885 r. wspólnie podziwiali widoki z Sieradowskiej Góry. W 1981 r. Antoni Waciński zasłużony pedagog wraz z Towarzystwem Przyjaciół Bodzentyna ufundował płytę na stoku Sieradowskiej Góry. Wyryto na niej fragment tekstu z „Dzienników” Żeromskiego sławiący okoliczny pejzaż: Wybraliśmy się na wysoką górę…tuż za Sieradowicami, skąd roztoczyła się mapa całej okolicy. To bogata polska ziemia, kraj patriotów, w których duszach panuje uczucie wolności…Nie ma miejsca pokora…Tu chodzą z czołami wzniesionymi wysoko…Piękny to krajobraz…Wszystko takie kochane, że tylko patrzeć i patrzeć i łzę ocierać co się wyrywa z nieznanego tajnika radości.

 

Fot. e-Bodzentyn.pl

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech