Początkiem Polskiego Państwa Podziemnego było utworzenie 27 września 1939 r. w Warszawie konspiracyjnej organizacji niepodległościowej Służby Zwycięstwu Polski, która w listopadzie 1939 r. została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej, a w lutym 1942 r. w Armię Krajową.
Polskie Państwo Podziemne działało w latach 1939-1945 na terenach okupowanych przez Niemcy i Związek Sowiecki. Posiadało pion cywilny i wojskowy. Głównym zadaniem było utrzymanie prawnej ciągłości państwa i walka z okupantami. Kierowane było przez władze Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie: prezydenta i rząd z premierem; działał również podziemny parlament.
Siłę zbrojną Polskiego Państwa Podziemnego stanowiła Armia Krajowa. W 1944 r. Okręg Radomsko-Kielecki AK „Jodła” należał do najliczniejszych i podejmujących najwięcej akcji bojowych.
Od 1998 r. dzień 27 września obchodzony jest na mocy Uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej jako Święto Polskiego Państwa Podziemnego. W dniu tym Sekretarz Miasta i Gminy Bodzentyn Wojciech Furmanek i dr hab. prof. UJK Urszula Oettingen Prezes Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna złożyli kwiaty i zapalili znicze w Bodzentynie pod pomnikiem upamiętniającym dwóch bohaterskich dowódców Armii Krajowej płk. Jana Piwnika ps. „Ponury” i mjr. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. „Nurt”.
Cześć i chwała Obrońcom Ojczyzny!
Urszula Oettingen
Fot. Mirosław Oettingen, UMiG