Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Początkiem Polskiego Państwa Podziemnego było utworzenie 27 września 1939 r. w Warszawie konspiracyjnej organizacji niepodległościowej Służby Zwycięstwu Polski, która w  listopadzie 1939 r. została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej, a w lutym 1942 r. w Armię Krajową.

Polskie Państwo Podziemne działało w latach 1939-1945 na terenach okupowanych przez Niemcy i Związek Sowiecki. Posiadało pion cywilny i wojskowy. Głównym zadaniem było utrzymanie prawnej ciągłości państwa i walka z okupantami. Kierowane było przez władze Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie: prezydenta i rząd z premierem; działał również podziemny parlament.

Siłę zbrojną Polskiego Państwa Podziemnego stanowiła Armia Krajowa. W 1944 r. Okręg Radomsko-Kielecki AK „Jodła” należał do najliczniejszych i podejmujących najwięcej akcji bojowych.

Od 1998 r. dzień 27 września obchodzony jest na mocy Uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej jako Święto Polskiego Państwa Podziemnego. W dniu tym Sekretarz Miasta i Gminy Bodzentyn Wojciech Furmanek i dr hab. prof. UJK Urszula Oettingen Prezes Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna złożyli kwiaty i zapalili znicze w Bodzentynie pod pomnikiem upamiętniającym dwóch bohaterskich dowódców Armii Krajowej płk. Jana Piwnika ps. „Ponury” i mjr. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. „Nurt”.

Cześć i chwała Obrońcom Ojczyzny!

                                                                                                                                                                   Urszula Oettingen

 

Fot. Mirosław Oettingen, UMiG

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech