Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Mieszkańcy gminy Bodzentyn, którzy złożyli wnioski o usunięcie azbestu z pokryć dachowych, skorzystali w tym roku z programu usuwania wyrobów zawierających azbest. W dniu 05.04.2022 Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn podpisał umowę dotacji Nr 01786/22 na dofinansowanie „Program Usuwania Wyrobów Zawierających Azbest z terenu Miasta  i Gminy Bodzentyn w 2022 roku” z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

W tym roku dofinansowanie wynosi 100%. Na kwotę dotacji składają się środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w wysokości 32.175,00 zł tj. 50% kosztów kwalifikowanych zadania oraz środki udostępnione przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie także w wysokości 32.175,00 zł tj. 50% kosztów kwalifikowanych. Całkowity koszt zadania wynosi 63 750,00 zł netto.

W wyniku realizacji przedsięwzięcia w 2022 r. został osiągnięty efekt rzeczowy i ekologiczny polegający na usunięciu azbestu i wyrobów zawierających azbest w ilości: 212, 500 Mg.

Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba podkreśla, że maksymalne dofinansowanie jest dla nas bardzo istotne. Jesteśmy gminą miejsko –wiejską i bardzo duża część budynków gospodarczych pokryta jest nadal eternitem. Zdrowie i ekologia są dla mnie bardzo ważne. Azbest ma zniknąć z polskich dachów do 2032 roku, dlatego nasza gmina co roku realizuje ten program.

Program usuwania azbestu na terenie gminy Bodzentyn jest realizowany od 2015 roku. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, gmina podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do opracowanego „Programu Usuwania Wyrobów Zawierających Azbest z terenu Miasta i Gminy Bodzentyn na lata 2021-2032. Celem opracowanego programu jest przede wszystkim wyeliminowanie oddziaływania azbestu na środowisko i zdrowie mieszkańców.

Wnioski na usuwanie azbestu można składać w Referacie Rozwoju Gminy i Ochrony Środowiska w pok.nr 1 w UMiG Bodzentyn, tel. (41)3115-010 wew. 13.

 

Beztytuu

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech