Seniorzy zostali zaproszeni przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego do Tokarni na Piknik Integracyjny „Świętokrzyskie dla Ukrainy”. Na uroczystości, która odbyła się 30 sierpnia br., obecni byli prezydenci, burmistrzowie, wójtowie, którzy mówili o pracy seniorów i ich roli w pomocy uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy. Gminę Bodzentyn reprezentował Dyrektor Biblioteki Publicznej im. Adeli Nawrot i Centrum Kultury Marcin Sikorski.

W szczególny sposób wyróżniony był Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba, o którym powiedziała Wicemarszałek Renata Janik, że spełnia on swój patriotyczny obowiązek, udając się m.in. ze Świętokrzyskim Kuratorem Oświaty Kazimierzem Mądzikiem i księdzem Dariuszem Jarlińskim z Parafii Garnizonowej rowerem z Kielc na Westerplatte. Jakież to ma wielkie znaczenie, gdyż na cmentarzu w Bodzentynie spoczywa Westerplatczyk Stanisław Pokrzywka pochodzący z Sieradowic.

Do Tokarni licznie przybyli seniorzy wraz z uchodźcami z Ukrainy. Bawili się przy dźwiękach i melodiach pieśni Ukraińskich i Polskich w wykonaniu zespołu Taraka. Występowała także znana Amelia Anisovych, dziewczynka, która śpiewała piosenkę „Mam tę moc” w schronie w Kijowie. Uczestnicy wydarzenia spożywali Ukraińskie i Polskie potrawy.

Z Seniorami z Bodzentyna pojechała grupa Ukraińców przebywających w świetlicy OSP we Wzdole Rządowym. Wzruszające były chwile spotkania się uchodźców z bliskimi, którzy przebywają w różnych miejscowościach naszego Województwa.

Na niejednej twarzy pojawiły się łzy wzruszenia. Jak okrutna jest wojna doświadczyli to Polacy, a teraz widać to na twarzach Ukraińców – rozpacz, smutek, żal.

Teresa Comber

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA