Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

W sobotnie popołudnie, 27 sierpnia, odbyło się spotkanie Seniorów Uniwersytetu Trzeciego Wieku na terenie byłego parku w Bodzentynie. Seniorzy spędzili czas przy ognisku pod piękną ogrodową altaną zbudowaną na kształt koła. Przypomina rotundę. Przykryta stożkowym dachem, a wewnątrz palenisko z kominem dymnym, obok którego ustawione są stoły i ławy z surowego drewna. Duża przestrzeń pomieściła ponad kilkudziesięciu seniorów.

Na początku gawędę wygłosił Pan Witold Comber. Zapoznał wszystkich z historią Parku Biskupiego założonego przez wielkiego orędownika przyrody Biskupa Franciszka Krasińskiego (pochowanego w krypcie Bodzentyńskiego kościoła). Zaznaczył, że wówczas ze Wzgórza zamkowego, Park podziwiali zaproszeni do Pałacu Biskupiego goście, wśród których byli między innymi Andrzej Zamoyski, Jan Kochanowski, a żołnierze szwedzcy po zdobyciu miasta pisali o pięknym parku do rodzin w Szwecji (listy w muzeum w Sztokholmie). Pan Witold Comber zwrócił się do seniorów z prośbą o wspieranie działań przy rekonstrukcji parku. Dodał, że drugi wielki orędownik przyrody, pisarz Stefan Żeromski chodził tu alejami parkowymi z dziedzicem Zalewskim, marząc o otoczeniu Puszczy Jodłowej troskliwą opieką. Po latach powstała tu siedziba Świętokrzyskiego Parku Narodowego – marzenia pisarza się spełniły. Obecnie rozpoczęły się prace rekonstrukcyjne, odmulono trzy sadzawki oraz powstają aleje spacerowo – dydaktyczne.

Przy gawędzie seniorzy raczyli się kiełbaskami z grilla i przygotowanymi przez siebie potrawami. Na zakończenie spotkania, jako że zbliża się 83. rocznica wybuchu II wojny światowej, niektórzy z seniorów dzielili się zasłyszanymi od rodziców i dziadków wspomnieniami z tamtych tragicznych dla Polski lat. Dziękujemy Burmistrzowi Miasta i Gminy Bodzentyn Dariuszowi Skibie oraz Dyrektorowi Świętokrzyskiego Parku Narodowego Janowi Reklewskiemu za umożliwienie nam spędzenia miłych chwil w altanie parkowej.

 

                                                                                                                                                                        Teresa Comber

 

image0000001

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech