Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Dziś w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyła się konferencja prasowa organizatorów ,,II Rajd Rowerowy im. Westerplatczyków” czyli Społecznego Komitetu „Pamiętamy o Westerplatczykach” pod przewodnictwem ks. bp. Mariana Florczyka. W konferencji udział wzięli członkowie rodzin żołnierzy, którzy walczyli w Gdańsku w pierwszych dniach II wojny światowej. Jednym z głównych tematów konferencji było omówienie zaplanowanych na bieżący rok przedsięwzięć mających na celu kultywowanie pamięci o żołnierzach z Westerplatte, szczególnie tych, którzy wywodzili się z kieleckiego 4. Pułku Piechoty Legionów.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele gminy Bodzentyn - Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba, Przewodnicząca Rady Miejskiej Teresa Bzymek oraz Radni Rady Miejskiej w osobach: Zofia Gliwa, Marzanna Borek i Anna Obara. Bardzo ważnymi uczestnikami spotkania byli także członkowie rodzin żołnierzy walczących na Westerplatte, w tym córki obrońcy Westerplatte Stanisława Pokrzywki - Teresa Dobrucka i Zofia Babiarz.

Stanisław Pokrzywka urodził się 8 maja 1915 r. w Świętomarzy. Miał siedmioro rodzeństwa. Tutaj mieszkał ze swoimi rodzicami, ukończył szkołę powszechną i pracował u pobliskich gospodarzy. W marcu 1938 r. został wcielony do 4 Pułku Piechoty Legionów, stacjonującym na Bukówce w Kielcach, i przydzielony do 3 kompanii ciężkich karabinów maszynowych. Rok później w marcu 1939, w myśl rozkazu Ministerstwa Spraw Wojskowych, znalazł się w grupie 68 żołnierzy z 4. Pułku Piechoty, którzy objęli służbę na Westerplatte. Przydzieleni żołnierze weszli w skład załogi Polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej. W sierpniu 1939 r. został mianowany starszym strzelcem. W chwili wybuchu wojny obsada Westerplatte liczyła ok. 200 osób, pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego. Stanisław Pokrzywka walczył z narażeniem życia broniąc polskiej placówki na terenie ówczesnego Wolnego Miasta Gdańska. Spod niemieckiego ostrzału wyniósł rannego por. Leona Pająka dowódcę kompanii ciężkich karabinów maszynowych. Sam również był ranny. Po kapitulacji 8 września dostał się do niewoli niemieckiej do Stalagu  I A w okolicach Bartoszyc w Prusach Wschodnich. Przebywając kilka lat w obozie jednocześnie był zmuszony do pracy w rolnictwie u niemieckich gospodarzy. Do rodzinnego domu powrócił w kwietniu 1945 r. Kilka lat później ożenił się z Janiną Skrzeczyną. Z tego związku miał troje dzieci: Zofię, Teresę i Andrzeja. Ostatecznie osiadł w Sieradowicach-Parcelach. Pracował m.in. jako robotnik w kamieniołomach oraz w Fabryce Urządzeń Transportowych w Suchedniowie. W 1973 r. odszedł na emeryturę. W 1989 r. został mianowany ppor. w stanie spoczynku. – fragment artykułu Dr hab. prof. UJK Urszuli Oettingen i Witolda Combera.

Wśród omawianych na konferencji zaplanowanych wydarzeń, jednym z najważniejszych będzie II Rajd Rowerowy im. Westerplatczyków, który wyruszy w sobotę, 27 sierpnia z Kielc na Westerplatte. Założeniem rajdu jest pokonanie przez uczestników ponad 550-kilometrowej trasy w ciągu pięciu dni. Tak jak w ubiegłym roku, w tegorocznym rajdzie uczestniczył będzie Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba.

Natomiast w dniach od 30 sierpnia do 1 września na Westerplatte przebywać będzie także delegacja przedstawicieli z gminy Bodzentyn. Hołd żołnierzom walczącym na Westerplatte oddadzą m.in. Przewodniczące Rady Miejskiej Teresa Bzymek, Radni Rady Miejskiej w osobach: Zofia Gliwa, Marzanna Borek, Agnieszka Barcikowska, Anna Obara, Jerzy Tofil, Sołtys Sołectwa Sieradowice Danuta Skrzeczyna oraz  rodzina obrońcy Westerplatte Stanisława Pokrzywki.

 

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie 

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech