Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Telefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb dla uchodźców z Ukrainy

 
ukraina
Infolinia informacyjna
 
інформаційна гаряча лінія

Gmina Bodzentyn w połowie maja bieżącego roku złożyła wniosek o darowiznę w programie „Czuwamy! Pamiętamy!” Edycja V Fundacji ORLEN na renowację kapliczki św. Barbary upamiętniającej górników i żołnierzy Armii Krajowej. Pod koniec lipca Gmina Bodzentyn otrzymała informację o przyznanym na ten cel grancie w wysokości 10 000,00 złotych. Dzięki pozyskanym środkom kapliczka zyska nowy wygląd poprzez wymianę dachu, naprawę elewacji oraz renowację pamiątkowej tablicy. Warto wspomnieć, że kapliczka znajduje się na wzgórzu, skąd rozpościera się wspaniały widok na gminę Bodzentyn. Budynek został wzniesiony w 1 poł. XIX w.  przez górników z okolicznych terenów trudniących się wydobywaniem rud żelaza, którzy wędrowali do pracy w hutach w okolicy Suchedniowa i Parszowa. Kapliczka została poświęcona ich patronce, czyli Świętej Barbarze. Na części frontowej budowli znajduje się tablica umieszczona przez żołnierzy Armii Krajowej z podziękowaniem dla mieszkańców Gór Świętokrzyskich za pomoc w latach II wojny światowej.

Miejsce to ma wielkie znaczenie dla gminy pod względem kulturowym, jak i turystycznym. Co roku wzgórze odwiedzają setki osób, w celu podziwiania jedynego w swoim rodzaju widoku na pasmo Gór Świętokrzyskich oraz okoliczne miejscowości, poznania części historii naszego regionu, czy też chwilowego odpoczynku podczas podróży.

Koordynatorem projektu z ramienia gminy jest Zastępca kierownika Referatu Rozwoju Gminy i Ochrony Środowiska Marcin Chrzęszczyk, przy pomocy merytorycznej dr hab. prof. UJK Urszuli Oettingen Prezesa Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna.

Działania związane z renowacją kapliczki zakończą się najpóźniej na początku przyszłego roku.

 

Fundacja Orlen logotyp

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech