Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Telefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb dla uchodźców z Ukrainy

 
ukraina
Infolinia informacyjna
 
інформаційна гаряча лінія

Pełni energii Bodzentyńscy Seniorzy to grupa osób, które lubią zwiedzać i podziwiać uroki województwa Świętokrzyskiego. Jak sami twierdzą wyjątkowo bliskie ich sercu są Góry Świętokrzyskie!

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku tym razem zagościł w malowniczych miejscowościach Sobków nad Nidą oraz w Chęcinach nazywanych Miastem Królewskim.

Wśród pięknych ogrodów wykonanych w stylu włoskim. Zwiedzali Ruiny Zamku z częściowo zachowanymi wnętrzami. W środku podziwiać mogli wiele starodawnych obrazów, wśród nich portrety trumienne, meble z dawną ceramiką oraz militaria. Podczas chwili relaksu na dziedzińcu zamkowym w upalny dzień rozkoszowali się potrawami kuchni rycerskiej. W tej miłej atmosferze nieopodal przemykali jeźdźcy z tak zwanej szkółki Jeździectwa Wierzchowego. Iście sielską atmosferę wzmagał zapach zwożonego do lokalnych gospodarstw siana. Widok przywołujący wspomnienia, chociaż coraz rzadziej już spotykany na Polskich wsiach.

Kolejnym przystankiem Bodzentyńskich seniorów były urokliwe i skrywające wiele atrakcji Chęciny. Zostali tam bardzo serdecznie i miło przyjęci przez miłośników Chęcin i okolicy, a szczególną rolę odegrała Pani Zofia Puchała Wiceprzewodnicząca Powiatowej Rady Seniorów w Kielcach, a zarazem prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chęcinach.

Zwiedzanie Chęcin rozpoczęło się w Niemczówce – zabytkowej kamienicy, gdzie dużym zaskoczeniem, a jednocześnie wspaniałym doświadczeniem było powitanie przez przewodnika ubranego w strój kasztelana.

Następnie został wyświetlony krótkometrażowy film o historii Chęcin. Przed projekcją filmu seniorów powitała Pani Dyrektor Zamku Monika Majchrzak. Zwróciła uwagę na fakt łączenia się społeczności małych miasteczek i nieraz tragicznej ich historii. Zacienionym szlakiem spacerowo-pieszym wszyscy udali się na górę zamkową. Z jej szczytu rozpościerał się przepiękny widok na Chęciny i okolicę. Znów podziwiać można było ratusz, kościoły, klasztory, rynki górny i dolny, pomnik założyciela miasta Kazimierza Wielkiego i wiele innych zabytków oraz rozbudowę współczesnych Chęcin. Tym razem wśród ruin Zamku nie spotkali Białej Damy, bo skryła się do lochów.

Koniec wycieczki w mieście Królewskim obwieściły salwy armatnie, które rozległy się ze wzgórza zamkowego, a uczestnicy udali się do biskupiego Bodzentyna.

Seniorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tej niezapomnianej wycieczki, a w szczególności Panu Jerzemu Sikorze z firmy PKS Bodzentyn, który zasponsorował przejazd. Gościnnemu Burmistrzowi Miasta i Gminy Chęciny Panu Robertowi Jaworskiemu - człowiekowi o wielkim sercu, który przyjął naszych seniorów z ogromną serdecznością, Zarządowi Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chęcinach w osobach Pani Zofii Puchały i Zastępcy Prezesa Stanisławowi Król, a także Pani Dyrektor Zamku Królewskiego Monice Majchrzak, która umożliwiła zwiedzanie zabytkowej kamienicy Niemczówka i Zamku. Dzięki fachowej usłudze przewodnika Pana Kornela seniorzy poznali historię obu obiektów oraz uroczego miasteczka. Podziękowania kierują również do Pani Marty, Pani Barbary, Pani Teresy oraz Pana Stefana, a także Pani Teresy i Witolda Comberów oraz Pani Beaty Gawlickiej za organizację wycieczki dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bodzentynie. Dziękują Panu Burmistrzowi Dariuszowi Skibie za tworzenie dobrego klimatu i miłej atmosfery, wspieranie seniorów oraz pomoc przy organizacji wyjazdów i różnych form wypoczynku oraz Bibliotece Publicznej im. Adeli Nawrot w Bodzentynie.

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech