Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Zgodnie z tradycją 25 czerwca br. w malowniczej miejscowości Wilków odbyła się już V edycja Dyktanda Gwarowego.

Dyktando Gwarowe na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń w gminie Bodzentyn. Z roku na rok przyciąga coraz większą rzeszę mieszkańców i turystów. Należy podkreślić, że biorą w nim udział ludzie w różnym wieku. W tegorocznej edycji można zauważyć coraz więcej młodych talentów, co cieszy najbardziej, gdyż niegdyś dominująca gwara dziś odchodzi w niepamięć.

Jak podkreśla pomysłodawca, a zarazem organizator wydarzenia Wojciech Kózka „Postanowiliśmy nieco głębiej sięgnąć do naszej kultury i wówczas zrodził się pomysł, że pójdziemy w kierunku odtworzenia naszej gwary”. Podczas wydarzenia można było wykazać się znajomością słów charakterystycznych dla regionu.

W przygotowaniach do poprzednich edycji mogły pomóc regionalne wydawnictwa, tomiki poezji pisanej gwarą. W tym roku organizatorzy poszli o krok dalej i autorski obyczajowy tekst specjalnie na tą okoliczność przygotowała ludowa poetka Pani Zofia Szafranic. Za sprawą oryginalnych fragmentów dyktando było trudne nawet dla osób, które od lat posługują się gwarą.

Zaszczytne pierwsze miejsce zajęła 13- letnia Maja Mirska, która popełniła najmniej błędów. Drugie miejsce wywalczył Pan Wojciech Jamróz, natomiast III Pani Agnieszka Barcikowska.

Jak podkreślił Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba „Wywodzimy się z regionu, w którym mówiło się gwarą, więc staramy się nie zatrzeć tej pamięci i promować tę inicjatywę

Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenia Przyjaciół Św. Katarzyny i Doliny Wilkowskiej „Łysica-Sabat”, Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie oraz Biblioteka Publiczna im. Adeli Nawrot i Centrum Kultury w Bodzentynie.

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech