Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Telefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb dla uchodźców z Ukrainy

 
ukraina
Infolinia informacyjna
 
інформаційна гаряча лінія

Lata II wojny światowej pozostawiły na terenie Bodzentyna miejsca upamiętnione krwią pomordowanych mieszkańców.

Niemieckie formacje 62 zmotoryzowanego plutonu żandarmerii pod dowództwem Alberta Hugona Schustera i 3. kompanii 955 batalionu zabezpieczającego Wehrmachtu, wczesnym rankiem 1 czerwca 1943 r. rozpoczęły krwawą akcję przeciwko ludności miasteczka. Mieszkańców spędzono na Rynek Dolny. W pobliskim budynku przesłuchiwano i torturowano podejrzanych, następnie rozstrzeliwano wyczytując nazwiska z listy. Kiedy nazwisk zabrakło wybierano ofiary z zebranych. Mordu 39 osób dokonano w sadzie Władysława Czernikiewicza. Tam też zostały pogrzebane.

Dnia 14 kwietnia 1945 r. zwłoki ofiar ekshumowano i pochowano na cmentarzu parafialnym. W następnym roku na mogile ustawiono pomnik z czarnego granitu w formie kolumny na trójstopniowej podstawie i wysokim cokole. Na jego ścianach umieszczono nazwiska zabitych, od frontu napis z Jana Kochanowskiego: „A jeśli komu droga otwarta do nieba – tym co służą Ojczyźnie”, poniżej: „Pomordowanym na ziemi mogił i krzyżów za wolność i niepodległość Ojczyzny 1.6.1943 r. – Rodacy z Bodzentyna i z Kanady”.

W 1993 r. odbyły się uroczystości upamiętniające pięćdziesiątą rocznicę pacyfikacji. Organizatorem był Komitet Honorowy Obchodów, w skład którego weszli: Jadwiga Mińczyk, Maria Domańska-Nogajczyk, Marian Rembelski, Witold Comber. Młodzież Szkoły Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącego przygotowała program artystyczny. Przy ul. 3 Maja w pobliżu miejsca egzekucji odsłonięto kamień z tablicą, na której umieszczono okolicznościowy napis oraz znak Polski Walczącej z jelonkiem świętokrzyskim. Przy mogile ofiar na cmentarzu ks. prałat Stanisław Klocek odprawił nabożeństwo żałobne. Na zabytkowym drewnianym budynku tzw. Zagrody Czernikiewiczów umieszczono tablicę z listą ofiar pacyfikacji.

Obchody kolejnej rocznicy pacyfikacji w 2017 r. połączono z odsłonięciem w budynku Urzędu Miasta i Gminy Bodzentyn pamiątkowej tablicy sędziego Andrzeja Jankowskiego, zasłużonego w badaniu zbrodni niemieckich w latach II wojny światowej na mieszkańcach ziemi świętokrzyskiej, od 2016 r. Honorowego Obywatela Miasta Bodzentyna.

Dzień niemieckiej zbrodni dla mieszkańców Bodzentyna to czas pamięci. Również w bieżącym roku 1 czerwca odbędzie się uroczyste nabożeństwo. Następnie uczestnicy udadzą się pod miejsce straceń i na cmentarz, gdzie przy zbiorowej mogile zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze.  

Dr hab. prof. UJK Urszula Oettingen

Fot. Urszula Oettingen.

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech