Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Miesiące maj i czerwiec to dla mieszkańców Gminy Bodzentyn szczególny czas, w trakcie którego wspominają tragicznie wydarzenia wojenne oraz ofiary pacyfikacji. W bieżącym roku w wielu miejscowościach naszej gminy odbyły się Msze Święte w intencji pomordowanych. Lokalna społeczność w ten sposób oddała cześć ich pamięci. Obchody 79. rocznicy pacyfikacji mieszkańców odbyły się w miejscowościach Dąbrowa Dolna i Górna, Podlesie oraz w Woli Szczygiełkowej. Podczas uroczystości uczniowie Szkół Podstawowych oraz członkowie Stowarzyszeń zaprezentowali, piękne apele przypominające tragiczną historię dawnych lat. W tegorocznych uroczystościach udział wzięli m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba, Radni Rady Miejskiej w Bodzentynie przedstawiciele Rady Powiatu Wojciech Kózka i Józef Szczepańczyk, przedstawiciele rodzin poległych, nauczyciele i uczniowie Szkół Podstawowych, Sołtysi, członkowie Stowarzyszeń oraz liczni mieszkańcy wiosek.

Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba podczas swoich wystąpień poruszył temat wojny, jaka rozgrywa się obecnie za naszą wschodnią granicą. Zaznaczył, aby w tych trudnych czasach ludzie dążyli do pojednania i pomagali sobie nawzajem. Następnie podziękował społeczności lokalnej za pamięć o tragicznych losach mieszkańców naszej gminy w trakcie II wojny światowej.

Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły symboliczne wieńce i zapaliły znicze pod pomnikami upamiętniającymi bestialsko pomordowanych mieszkańców.

 

Zdjęcia: UMiG oraz e-Bodzentyn.pl

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech