Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

W dniu dzisiejszym Pani Poseł Agata Wojtyszek, podczas odwiedzin naszej Gminy przekazała Burmistrzowi Miasta i Gminy Bodzentyn Panu Dariuszowi Skibie oraz Przewodniczącej Rady Miejskiej Pani Teresie Bzymek informację na temat pozyskanych środków z Rządowego Funduszu Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych. Gmina Bodzentyn z programu otrzyma prawie 10 mln złotych na budowę kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami i przepompowniami ścieków w Św. Katarzynie w ulicach: Grabowa, Jodłowa, Widokowa, Wzorki, część ul. Spacerowej oraz w części miejscowości Wzdół Parcele. Zgodnie ze złożonym wnioskiem wybudowane będzie ok. 6,35 km kanalizacji grawitacyjnej, 2,34 km kanalizacji ciśnieniowej, 5 kompletów przepompowni ścieków. Rurociągi grawitacyjne zbudowane będą z rur PCV o średnicy od 160mm do 200mm, natomiast rurociągi ciśnieniowe z rur PE o średnicach od 63mm do 125mm. Przepompownie ścieków planowane są jako kompletne obiekty, które zainstalowane będą pod ziemią w zbiornikach z polimerobetonu i zasilane prądem NN z najbliższej stacji trafo. Składają się ze zbiornika czerpalnego, instalacji hydraulicznej z pompami oraz układu sterowania. Parametry pomp są tak dobrane, aby jedna z nich zapewniała 100% wymaganej wydajności, a druga stanowiła czynną rezerwę. W ramach inwestycji zostaną również wykonane przyłącza do budynków, w tym do licznych gospodarstw agroturystycznych i punktów usługowych (ogółem wybudowanych zostanie ok. 130 szt. przyłączy kanalizacyjnych). Inwestycja ta oprócz aspektów społeczno-gospodarczych ma duże znaczenie dla ochrony środowiska, gdyż kanalizowane miejscowości położone są na terenie Świętokrzyskiego i Sieradowickiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, przy Świętokrzyskim Parku Narodowym, na terenach atrakcyjnych turystycznie. Gmina Bodzentyn jest jedną z najchętniej odwiedzanych gmin turystycznych w województwie świętokrzyskim i uporządkowanie gospodarki ściekowej ma tu szczególne znaczenie.

Przewidywana całkowita wartość inwestycji to ponad 10 mln zł, w tym deklarowana kwota udziału własnego to 524 674,00 zł. Wartość otrzymanych środków 9 968 804,00 zł.
Z tego samego programu zostanie także wybudowana sieć kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami w miejscowości Święta Katarzyna i Wzdół Parcele. Przyznane dofinansowanie na realizację tego zadania to blisko 30 mln złotych.


Warto przypomnieć, że w dniu 27 maja br. odbyła się siódma w tym roku sesja Rady Miejskiej, na którą również przybyła Pani Agata Wojtyszek Poseł na Sejm RP. Jak zaznaczyła sama Pani Poseł, nie jest to pierwsza sesja, w której uczestniczy w naszej Gminie. Zawsze pamięta o Samorządzie Miasta i Gminy Bodzentyn jak o całej gminnej społeczności. Podczas swojego przemówienia w trakcie sesji Pani Poseł pogratulowała pozyskiwania zewnętrznych środków na znaczącą skalę. Wykazała swoje zadowolenie z podejmowanych działań z zakresu dbałości o pozyskiwanie środki na renowację miejsc pamięci historycznych. Pani Poseł podkreśliła, że jako parlamentarzystka wspiera od lat działania gminy oraz dołoży wszelkich starań, aby złożone projekty zostały zauważone przez Ministra. Na podkreślenie również zasługuje fakt, że Pani Poseł Agata Wojtyszek jeszcze jako wojewoda przyczyniła się do przyznania środków finansowych na remonty i przebudowy dróg powiatowych w miejscowościach Psary Podłazy, Leśna i Siekierno, jak również na przebudowę drogi powiatowej wraz z budową ciągu pieszo rowerowego ze Św. Katarzyny do Wilkowa.

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech