Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

W tym roku po raz kolejny obchodzimy 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyroki śmierci na siedmiu członkach IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Święto obchodzone jest od 2011 r. Od 2013 r. Stowarzyszenie Siekierno Nasza Ojczyzna wspólnie ze Szkołą Podstawową w Leśnej-Starej Wsi przy wsparciu władz samorządowych organizuje uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W ostatnich dwóch latach w wyniku obostrzeń związanych z pandemią obchody święta miały symboliczny wymiar. Jednak cały czas trwa pamięć o żołnierzach i osobach cywilnych niepodległościowego podziemia działających przeciwko sowietyzacji Polski.

W latach 1944-1956 w szeregach tzw. drugiej konspiracji walczyło ok. 200 tys. osób, w tym żołnierze Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych. Ich walkę wspierały setki tysięcy Polaków. Ostatni z żołnierzy niepodległościowego podziemia Józef Franczak ps. „Lalek” zginął w walce w październiku 1963 r.

W przeddzień narodowego święta przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego Szkoły w Leśnej wraz z Wicedyrektorką Aleksandrą Wójcik oraz Prezes Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna Urszula Oettingen zapalili symboliczne znicze przy tablicy Św. Jana Pawła II. Tablica znajduje się przy budynku szkolnym. Jej ufundowanie przez uczniów i pracowników szkoły było wyrazem pamięci o wielkim Polaku, którego postawa przyczyniła się do zrzucenia sowieckiej niewoli w powojennej Polsce.

Św. Jan Paweł II mówił:  „Trzeba wspomnieć wszystkich zamordowanych rękami także polskich instytucji i służb bezpieczeństwa pozostających na usługach systemu przeniesionego ze Wschodu. Trzeba ich przynajmniej przypomnieć przed Bogiem i historią”.

                                                                                

dr hab. prof. UJK  Urszula Oettingen

Fot. Urszula i Mirosław Oettingen

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech