Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech
A- A A+

Co musisz wiedzieć o koronawirusie

coronaTelefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb transportowych dla mieszkańców

gminy Bodzentyn oraz informacji o szczepieniach przeciwko

wirusowi SARS-Cov-2 (infolinia)

tel. 600 715 659, 41 311 50 10 wewn. 18

 

Ważne informacje i zasady postępowania w przypadku podejrzenia

lub wykrycia koronawirusa SARS-CoV-2


Wykład „Młodzież akademicka w walce o wolność. Niezależne Zrzeszenie Studentów w Kielcach w latach 1980-1989” - Kielce, ul. Warszawska 5, 12 stycznia 2022 r., godz. 17.00

Historia powstania i działalność pierwszej w okresie PRL niezależnej organizacji studenckiej na terenie Kielc będzie tematem kolejnego spotkania w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach, które odbędzie się 12 stycznia 2022 r. o godz. 17.00. Prelekcję wygłosi Marek Jończyk z Biura Badań Historycznych kieleckiej Delegatury. Wykład będzie kolejnym spotkaniem w stałym cyklu „Historia dla każdego”, w którym historycy prezentują w przystępnej formie zagadnienia dotyczące dziejów Polski.

Jedną z konsekwencji strajków z sierpnia 1980 r., było uaktywnienie się środowiska studenckiego i w konsekwencji powstanie we wrześniu tego roku ogólnopolskiego Niezależnego Zrzeszenia Studentów.  Już miesiąc później zręby zrzeszenia powstały na dwu działających wówczas kieleckich uczelniach – Wyższej Szkole Pedagogicznej i Politechnice Świętokrzyskiej. Głównymi kierunkami antyreżimowych działań NZS było pogłębianie  demokracji w środowisku akademickim, obrona swobód i praw obywatelskich, oraz ochrona interesów materialnych, społecznych i kulturalnych młodzieży akademickiej. Studenci organizowali obchody zakazanych przez komunistów świąt i rocznic historycznych oraz wykłady, wieczory literackie, spektakle teatralne oparte na nurtach historyczno-patriotycznym i etyczno-filozoficznym. Prowadzili też aktywną działalność kolporterską i wydawniczą. Mimo internowania przywódców zrzeszenia oraz represji  w okresie stanu wojennego, studenci kontynuowali działalność opozycyjną. Mieli też duży wkład  w przemiany społeczno-polityczne w 1989 r.   


Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu - Delegatura w
Kielcach
 

NZS

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech