Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

W dniu 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. To czas, kiedy patriotyczne środowiska oddają hołd wszystkim, którzy walczyli o niepodległość Ojczyzny. W różny sposób uczestniczymy w obchodach tego święta.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna zapalili znicze pamięci i zawiązali biało-czerwone kokardy w miejscach pamięci narodowej: przy kapliczce Matki Boskiej Bolesnej żołnierzy Armii Krajowej i mogile mjr. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. „Nurt” na Wykusie, w okolicy przy pomniku żołnierzy AK z Grupy Warszawskiej ze Zgrupowania Ponurego i Nurta poległych 28 października 1943 r. oraz mogile symbolicznej Ludmiły Bożeny Stefanowskiej „Zjawy”; pod krzyżem i płytą upamiętniającą zamordowanych przez Niemców mieszkańców Siekierna-Przedgrab w 1943 r. W Bodzentynie przy krzyżu powstańca styczniowego Stanisława Zygadlewicza powieszonego przez Rosjan w 1864 r., pod  tablicą, na dawnej organistówce, poświęconej Józefowi Piłsudskiemu; na Skwerze Wolności z dębami pamięci.

Po uroczystym nabożeństwie wspólnie z przedstawicielami Samorządu Miasta i Gminy Bodzentyn złożyliśmy wiązanki kwiatów i zapalili znicze na płycie Nieznanego Żołnierza wojny polsko-bolszewickiej i symbolicznej mogile Antoniego Pałysiewicza poległego w kwietniu 1919 r.

Wyjątkowym wyrazem pamięci był zorganizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Św. Katarzyny i Doliny Wilkowskiej „Łysica – Sabat” Marsz Niepodległości na Łysicę. Przed wyruszeniem uczestnicy Marszu złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą pobyt Józefa Piłsudskiego i jego żołnierzy w Świętej Katarzynie 31 października 1914 r., przy wejściu do  Szkoły Podstawowej im. Poetów Doliny Wilkowskiej w Świętej Katarzynie. Wysłuchano również krótkiej prelekcji o pobycie 1 pp. dowodzonego przez Józefa Piłsudskiego na ziemi świętokrzyskiej. Stąd z biało-czerwonymi flagami wyruszono na szczyt, gdzie odśpiewano hymn państwowy. W Marszu uczestniczyli m.in. członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Przyjaciół Św. Katarzyny i Doliny Wilkowskiej na czele z prezesem Januszem Maciejskim i Burmistrzem Miasta i Gminy Bodzentyn Dariuszem Skibą, Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Górno i Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna.

W tym roku te przejawy pamięci ze względu na sytuację polityczną miały podwójny wydźwięk. Pokazały przywiązanie do wartości narodowych i polskiej niepodległości.

                                                                                

                                                                                                                                                                                    Dr hab. prof. UJK Urszula Oettingen

Fot. Urszula i Mirosław Oettingen

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech