Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

W 2020 r. minęła 70. rocznica utworzenia Świętokrzyskiego Parku Narodowego, najstarszego  z 23 parków na obszarze Polski. Z tej okazji ukazała się publikacja prezentująca dorobek badań nad środowiskiem przyrodniczo-kulturowym parku. Z powodu epidemii, konferencja planowana na 2020 r. odbyła się w Ciekotach i Ameliówce w dniach od 15 do 17 września 2021 r. pod tytułem „Świętokrzyski Park Narodowy. Przyroda i Człowiek”.

W konferencji zorganizowanej przez Świętokrzyski Park Narodowy, pod patronatem Ministra Klimatu i Środowiska, uczestniczyli przedstawiciele wielu instytucji z regionu świętokrzyskiego i Polski. Wśród nich byli reprezentanci parków narodowych, urzędów ochrony środowiska, Lasów Państwowych, różnego stopnia służb leśnych, władz samorządowych.

W inauguracyjnym wystąpieniu Dyrektor ŚPN dr Jan Reklewski mówił o planach i problemach dotyczących rozwoju parku. Podkreślił konieczność działań dotyczących zachowania charakterystycznych gatunków, w tym modrzewia polskiego na Chełmowej Górze – ten teren już w 1920 r. został objęty ochroną. Inny cel to uzyskanie statusu rezerwatu biosfery na liście UNESCO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury). Zaprezentowano również projekt budynku Centrum Edukacji Przyrodniczej ŚPN w Nowej Słupi.

Władze Miasta i Gminy Bodzentyn reprezentowali: Burmistrz Dariusz Skiba, Przewodnicząca Rady Miejskiej Teresa Bzymek, Dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Turystyki Marcin Sikorski. Burmistrz Dariusz Skiba gratulując Dyrektorowi dr. Janowi Reklewskiemu jubileuszu i życząc dalszego pomyślnego rozwoju instytucji wręczył na jego ręce album o znamiennym tytule „Ziemia z nieba”, pokazującym najpiękniejsze miejsca naszej planety. Ten tytuł jak najbardziej wpisał się w uroczystość, która dotyczyła walorów przyrodniczych, kulturowych i krajobrazowych tego pięknego obszaru Polski.

W swojej wypowiedzi Burmistrz mówił o dobrej współpracy z Dyrekcją ŚPN w zakresie inwestycji na terenie gminy. Wspomniał też o problemach związanych zwłaszcza z rozwojem zabudowy jednorodzinnej na terenach przylegających do parku i potrzebie szukania rozwiązań w harmonijnym kształtowaniu krajobrazu uwzględniającym ochronę przyrody i potrzeby ludności. Taka współpraca jest konieczna co wynika z faktu, że ŚPN obejmuje blisko jedną trzecią obszaru gminy. Siedziba Świętokrzyskiego Parku Narodowego znajduje się w Bodzentynie. Jej zabudowania w części o charakterze zabytkowym to ważny element miejskiego krajobrazu. Stąd też wynikają wspólne działania  dotyczące m.in. zagospodarowania doliny rzeki Psarki pod wzgórzem zamkowym.

Podczas konferencji naukowcy z różnych ośrodków w kilku blokach tematycznych mówili o przyrodzie nieożywionej i ożywionej, oceniali stan środowiska przyrodniczego parku. Naukowcy z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach dr hab. Szymon Orzechowski, dr hab. Urszula Oettingen, dr Cezary Jastrzębski przedstawili historię i dziedzictwo kulturowe obszaru parku i terenów przyległych.

Konferencja była ważnym wydarzeniem podsumowującym 70 lat istnienia i działalności Świętokrzyskiego Parku Narodowego. O zachowanie jego przyrody i historii zawartej w znakach antropogenicznych, na czele z Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, starało się wiele pokoleń. Stefan Żeromski w swoim poemacie „Puszcza Jodłowa” pisał: „Puszcza jest niczyja, nie moja ani twoja, ani nasza, jeno boża, święta!”. Niech te słowa będą przesłaniem do dalszej ochrony jednego z najpiękniejszych zakątków Polski.

                                                                                   

                                                                                                                                                                                       Dr hab. prof. UJK  Urszula Oettingen

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech