Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej w tym kapelan batalionu kieleckiego, samorządowcy i leśnicy w dniu 31 sierpnia 2021 br. wyruszyli w I Rajd Rowerowy im. Westerplatczyków. Pokonując na rowerach trasę ponad 600 km upamiętnili żołnierzy z województwa świętokrzyskiego, którzy w czasie II wojny światowej dzielnie bronili Westerplatte.

Przed rozpoczęciem rajdu złożono kwiaty i znicze na grobach Westerplatczyków na Cmentarzu Starym w Kielcach. W pierwszym dniu rowerzyści pokonali 80 kilometrową trasę z Kielc do miejscowości Przysucha położonej w województwie mazowieckim. Każdego dnia uczestnicy zatrzymywali się w licznych, ważnych miejscach historycznych, aby uczcić pamięć i oddać hołd bohaterom wojennym. Drugiego dnia członkowie rajdu dotarli aż do miejscowości Nieborów przebywając ok. 130 km. W miejscowości Odrzywół grupa rowerzystów zatrzymała się przed pięknym neogotyckim kościołem pw. Św. Jadwigi odmawiając modlitwę pod pomnikiem Jana Pawła II. Trasa wiodła nie tylko drogami asfaltowymi ale również drogami leśnymi i polnymi. Trzeci dzień rozpoczął się od wizyty w  rezydencji magnackiej  w Nieborowie. Dalsza trasa rajdu im. Westerplatczyków z Łowicza do Ciechocinka miała historyczny charakter związany z Kampanią Wrześniową 1939 roku. Czwarty etap wyprawy rowerowej przebiegał wzdłuż Wisły przez Toruń, aż do Grudziądza. Odcinek ten miał około 120 km długości. W kolejnym dniu członkowie odwiedzili Kwidzyń oraz Tczew, a następnie wyruszyli w kierunku Gdańska, by finalnie dotrzeć do zamierzonego celu podróży. Na miejscu na uczestników czekała grupa przyjaciół, którzy przyjechali z Kielc by razem z nimi uczestniczyć w upamiętnieniu żołnierzy Westerplatczyków.

Podczas uroczystego zakończenia I Rajdu Rowerowego im. Westerplatczyków odprawiono mszę świętą w kościele PW św. Jadwigi Śląskiej w Porcie Północny w Gdańsku po czym zgromadzeni udali się na Westerplatte, gdzie uczestnicy rajdu zostali uhonorowani przez  Komendantkę ŚWK OHP Magdalenę Fogiel - Litwinek medalami.

Przy pomniku miałem możliwość wystąpić i wspomnieć o westerplatczyku ppor. Stanisławie Pokrzywce z Sieradowic z gminy Bodzentyn, który wraz z około 80 żołnierzami w marcu 1939 r. został oddelegowany do pełnienia służby na Westerplatte. – napisał na swoim profilu Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba

Po drobnym poczęstunku w Zespole Szkół Morskich im. Obrońców Westerplatte grupa rowerzystów wyruszyła  busem w kierunku Kielc. W rajdzie wzięli udział żołnierze WOT Brygady Świętokrzyskiej, członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Górno, Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik, Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba, przedstawiciel Gminy Ujazd województwo Łódzki i Leśniczy z Nadleśnictwa Daleszyce. Opiekę duchową sprawuje ksiądz Dariusz Jarliński duszpasterz OHP.

Zgodnie z założeniami rajdu 15 uczestników pokonało 600 km trasę z Kielc do Gdańska w ciągu pięciu dni. Jest to piękna inicjatywa oraz wspaniały sposób na upamiętnienie i oddanie hołdu poległym bohaterom. Mamy nadzieję, że w przyszłości ta wspaniała inicjatywa będzie kultywowana.

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech