,,Dnia 1 września roku pamiętnego

wróg napadł na Polskę z kraju sąsiedniego,

spadły ciężkie bomby na naszą stolicę

na miasta i wioski, których nie policzę.

Nasza mała wioska co spokojnie żyła

smutkiem i żałobą, strachem się okryła."

Fragment piosenki wykonanej przez zespół ,,Wolanie”


Mieszkańcy Woli Szczygiełkowej w niedzielne popołudnie mieli okazję zapoznać się z tragiczną historią swojej miejscowości, jaka miała miejsce w czasie II wojny światowej. Organizatorem wydarzenia była Bogusława Jankowicz Radna Rady Miejskiej w Bodzentynie, Bożena Wyglądacz Sołtys Sołectwa Wola Szczygiełkowa oraz Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Wola Szczygiełkowa z zespołem ,,Wolanie”.


Przystanek z historią Woli Szczygiełkowej jest to projekt zrealizowany dzięki dofinansowaniu z Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie, które uzyskało na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Kultury. W ramach projektu 5 września br. odbyło się spotkanie środowiskowe, które rozpoczęło się od złożenia wiązanek i zapalenia pamiątkowych zniczy przy krzyżu obok Szkoły Podstawowej w Woli Szczygiełkowej. Dalsza część uroczystości odbyła się w plenerze obok świetlicy wiejskiej. Radna Bogusława Jankowicz oraz Sołtys Bożena Wyglądacz przywitały przybyłych gości oraz mieszkańców. W punkcie programu ,,Wojenna historia Woli Szczygiełkowej” głos zabrał mieszkaniec dr Tomasz Domański - historyk kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. Przedstawił problemy, z jakimi borykali się mieszkańcy wsi w czasie II wojny światowej oraz historię zamordowanych osób w trakcie pacyfikacji Woli Szczygiełkowej. Kolejno uczniowie Szkoły Podstawowej w Woli Szczygiełkowej oraz zespół ,,Wolanie” zaprezentowali patriotyczny montaż słowno – muzyczny. Głos zabrał także mieszkaniec Woli ks. prałat Jan Tusień, proboszcz parafii pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Bielinach. Opowiedział on historię swoich przodków, którzy zginęli w czasie II Wojny Światowej oraz w niedługim czasie po jej zakończeniu. Wydarzenie uświetnił także koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Bodzentyn. Uroczystość zakończyła się przy wspólnym ognisku oraz poczęstunku zorganizowanym przez Stowarzyszenie i Zespół ,,Wolanie”.


- Dzisiejsze wydarzenie było bardzo merytoryczne, przypominające trudne karty naszej historii. Wspomnienia rodzin, opowieści i wykład przybliżył nam jeszcze raz historię mieszkańców Woli Szczygiełkowej. Dziękuję Pani Bogusławie Jankowicz, Pani Bożenie Wygladacz i wszystkim organizatorom za tak dobrze przygotowane wydarzenie. – napisał na swoim profilu społecznościowym Marcin Sikorski Dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie.

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA