Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

W dniu 1 września wspominamy postaci szczególnie zapisane w walkach o niepodległość Ojczyzny podczas II wojny światowej. Symbolem oporu przeciwko niemieckiemu agresorowi w 1939 r. stała się obrona Westerplatte od 1 do 7 września. Uczestniczyło w niej blisko 80 żołnierzy pochodzących z Kielecczyzny. Wśród nich był późniejszy mieszkaniec Sieradowic Stanisław Pokrzywka.

O Panu Stanisławie Pokrzywce rozmawialiśmy z jego córką Teresą Dobrucką z Sieradowic-Parceli, która pieczołowicie przechowuje pamiątki po swoim ojcu. Stanisław Pokrzywka urodził się 8 maja 1915 r. w Świętomarzy. Miał siedmioro rodzeństwa. Tutaj mieszkał ze swoimi rodzicami, ukończył szkołę powszechną i pracował u pobliskich gospodarzy. W marcu 1938 r. został wcielony do 4 Pułku Piechoty Legionów, stacjonującym na Bukówce w Kielcach, i przydzielony do 3 kompanii ciężkich karabinów maszynowych. Rok później w marcu 1939, w myśl rozkazu Ministerstwa Spraw Wojskowych, znalazł się w grupie 68 żołnierzy z 4. Pułku Piechoty, którzy objęli służbę na Westerplatte. Przydzieleni żołnierze weszli w skład załogi Polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej. W sierpniu 1939 r. został mianowany starszym strzelcem.

W chwili wybuchu wojny obsada Westerplatte liczyła ok. 200 osób, pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego. Stanisław Pokrzywka walczył z narażeniem życia broniąc polskiej placówki na terenie ówczesnego Wolnego Miasta Gdańska. Spod niemieckiego ostrzału wyniósł rannego por. Leona Pająka dowódcę kompanii ciężkich karabinów maszynowych. Sam również był ranny. Po kapitulacji 8 września dostał się do niewoli niemieckiej do Stalagu  I A w okolicach Bartoszyc w Prusach Wschodnich. Przebywając kilka lat w obozie jednocześnie był zmuszony do pracy w rolnictwie u niemieckich gospodarzy. Do rodzinnego domu powrócił w kwietniu 1945 r. Kilka lat później ożenił się z Janiną Skrzeczyną. Z tego związku miał troje dzieci: Zofię, Teresę i Andrzeja. Ostatecznie osiadł w Sieradowicach-Parcelach. Pracował m.in. jako robotnik w kamieniołomach oraz w Fabryce Urządzeń Transportowych w Suchedniowie. W 1973 r. odszedł na emeryturę. W 1989 r. został mianowany ppor. w stanie spoczynku.

Jak mówi córka Pani Teresa, jej tata często wspominał lata wojny. Uczestniczył w zjazdach westerplatczyków w Gdańsku. Szczególnie pamiętał pogrzeb mjr. Henryka Sucharskiego w 1971 r., kiedy jego prochy sprowadzono z Włoch do Polski i złożono na Westerplatte. Za udział w wojnie otrzymał wiele odznaczeń, wśród nich Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari, Srebrny Medal Zasłużony na Polu Chwały; w 1981 r. Medal za Udział w Wojnie Obronnej 1939 r. 1 września 1994 r. w  55. rocznicę wybuchu II wojny światowej otrzymał  Honorową Odznakę „Obrońca Westerplatte”.

Stanisław Pokrzywka zmarł 25 kwietnia 1999 r. Pochowany został  w mundurze wojskowym. Jego pogrzeb był manifestacją patriotyczną. Uczestniczyli w nim przedstawiciele środowisk kombatanckich ze sztandarami, rodzina, mieszkańcy Bodzentyna i okolic. Spoczął na cmentarzu paraf. W Bodzentynie.

Rodzina ppor. Stanisława Pokrzywki od kilku lat jest zapraszana przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Klub Szkół Westerplatte” do udziału w uroczystościach rocznicowych na Westerplatte. Również w tym roku otrzymała zaproszenie na X Spotkanie Rodzin Westerplatczyków.  

Podczas tegorocznych uroczystości na Westerplatte planowane jest wystąpienie Burmistrza Dariusza Skiby, który będzie mówił o westerplatczykach z Kielecczyzny, w tym o osobie Stanisława Pokrzywki z Sieradowic.

W 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej odwiedziliśmy jego grób, zawiązali biało-czerwone kokardy i zapalili znicze pamięci. Postać westerplatczyka z Sieradowskiej Góry zasługuje na pamięć nie tylko rodziny, ale lokalnej społeczności, szkół i młodzieży. To jeden z cichych Bohaterów, który nie może odejść w zapomnienie.

Dziękujemy Pani Teresie Dobruckiej za serdeczne przyjęcie, piękną rozmowę o jej ojcu oraz  udostępnienie pamiątek i dokumentów, dzięki czemu mógł powstać ten artykuł.

                                                                                                                                                      Dr hab. prof. UJK Urszula Oettingen

                                                                                                                                           Prezes Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna

                                                                                    

                                                                                                                                                                        Witold Comber

Fot. Urszula i Mirosław Oettingen (grób Stanisława Pokrzywki, fot. Pani Teresy Dobruckiej, fot. Andrzeja Pokrzywki i Stanisława Skrzeczyny przed domem). Fot. archiwalne ze zbiorów prywatnych, wśród nich pogrzeb jednego z westerplatczyków w Gostyninie w 1994 r., gdzie Stanisław Pokrzywka w mundurze ppor. z naramiennym sznurem; pogrzeb Stanisława Pokrzywki i fot. z uroczystości na Westerplatte).

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech