Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

W bieżącym roku mija 82. rocznica wybuchu militarnego konfliktu, największego w dziejach ludzkości, który pochłonął blisko 70 milionów ofiar.

1 września 1939 roku wczesnym rankiem niemieckie bombowce zaatakowały most w Tczewie. Kilka minut później zbombardowały miasteczko Wieluń. Za symboliczny początek walk uznawane jest ostrzelanie przez pancernik Schlezwig-Holstein polskiej składnicy wojskowej na Westerplatte, gdzie stacjonowało około 200 żołnierzy pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego. Oddziały polskie przez 7 dni broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza. Wśród nich byli żołnierze z Kielecczyzny.

Do starć z Niemcami od 5 do 7 września doszło w okolicach Kielc i Świętej Katarzyny, gdzie utworzono Grupę Operacyjną  „Kielce” dowodzoną przez płk. Kazimierza Glabisza. Jej zadaniem było osłanianie koncentracji Południowego Zgrupowania Armii „Prusy” i obrona fragmentu szosy Radom – Kraków na obszarze Gór Świętokrzyskich, na płn.-wsch. od Kielc. Wybierając tę linię walki myślano o wykorzystaniu górzystego ukształtowania i dużą lesistość terenu. W skład grupy wchodził m.in. 154 Rezerwowy Pułk Piechoty pod komendą ppłk. Aleksandra Idzika. Został on sformowany z rezerwistów 4 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach. Siły polskie w tym rejonie liczyły ok. 7 tys. żołnierzy. Niemiecka 2 Dywizja Lekka po zajęciu Kielc 5 września rozpoczęła natarcie na polskie pozycje. Wojska polskie przez trzy dni odpierały ataki w pobliżu Kajetanowa, Barczy, Zagnańska. Ostatecznie wycofały się do Klonowa i w okolice Bodzentyna. Następnie oddziały wzięły udział w bitwie pod Iłżą od 8 do 9 września. Walki zakończyły się rozbiciem przez Niemców polskich sił.

Polacy bronili się bohatersko na wielu odcinkach frontu. Jednak w wyniku przeważającej siły wroga i wkroczenia 17 września wojsk sowieckich na polskie tereny wojna obronna Polski 1939 r. zakończyła się klęską. 28 września skapitulowała Warszawa, 2 października Niemcy zajęli Hel. Do ostatniej bitwy doszło od 2 do 6 października pod Kockiem, po której walczące wojska Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” gen. Franciszka Kleeberga złożyły broń.

Na ziemi bodzentyńskiej znajduje się wiele miejsc upamiętniających lata walki i terroru niemieckiego w okresie II wojny światowej. Dzień 1 września przypomina o tragicznym okresie w dziejach Polski i bohaterstwie obrońców Ojczyzny.

W zał. fot. –  Pomnik na Wzgórzu Świętej Barbary poświęcony żołnierzom kampanii wrześniowej 1939 r., którzy w tym miejscu na początku okupacji niemieckiej składali przysięgę na wierność Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, a potem służyli w Oddziale „Wybranieckich” i 4 Pułku Piechoty Legionów AK.

                                                                                                                                                                                 Urszula Oettingen

Fot. Urszula Oettingen

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech