Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

"Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika.

Tym rękom, które z trudnej ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju,

a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić"

cyt. Jan Paweł II

 

Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika, ponieważ są symbolem szacunku dla ich ciężkiej pracy. Święto plonów wpisało się w tradycję Gminy Bodzentyn. 15 sierpnia br. na Rynku Górnym w Bodzentynie w trakcie Dożynek wszyscy zebrani wspólnie z rolnikami z naszej gminy świętowali zakończenie większości prac polowych oraz zebrania plonów.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 9:30 przemarszem korowodu dożynkowego do kościoła parafialnego w Bodzentynie, przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP. W kościele odbyła się uroczysta Msza Święta, podczas której zostały poświęcone wieńce dożynkowe oraz przyniesione przez wiernych kwiaty i zioła. Podczas Mszy Świętej Dariusz Skiba Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn podziękował rolnikom za ich całoroczny trud włożony w uprawę ziemi oraz podkreślił, jak wielkie znaczenie ma tradycja i kultura.

Po zakończeniu uczestnicy Mszy Świętej przemaszerowali w korowodzie i oprawie muzycznej orkiestry na Rynek Górny, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Scenę ozdobiły ustawione przed nią wieńce dożynkowe wykonane przez lokalne stowarzyszenia i koła gospodyń. Po krótkim powitaniu przybyłych gości rozpoczęło się dożynkowe świętowanie i występy lokalnych artystów.

Polska tradycja nakazuje dzielić się chlebem, jest to wyrazem braterstwa, przyjaźni i chęci przyjścia z pomocą drugiemu człowiekowi. Burmistrz, nawiązując do tej piękniej tradycji, podzielił się chlebem ze wszystkim zebranymi.

W trakcie wydarzenia odbywał się także konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Do konkursu przystąpiło siedem sołectw: Celiny, Dąbrowa, Leśna, Śniadka, Sieradowice, Psary oraz Wola Szczygiełkowa. Po długich naradach jury zadecydowało o przyznaniu 1 miejsca za najpiękniejszy wieniec sołectwu Celiny. Zwycięski wieniec będzie reprezentował naszą gminę na Dożynkach Powiatu Kieleckiego. 

Podczas Dożynek uczestnicy uroczystości mogli skorzystać z wielu darmowych atrakcji, zapoznać się z twórczością lokalnych artystów takich jak zespoły ludowe lub obejrzeć wystawę obrazów artysty Stanisława Mańko. Ponadto Gminne Biuro Spisowe przygotowało punkt, w którym mieszkańcy przy pomocy rachmistrzów mogli się spisać w Narodowym Powszechnym Spisie Ludności i Mieszkań 2021.

Po zakończeniu Dożynek od godz. 17.00 na Rynku Górnym mieszkańcy mogli potańczyć przy muzyce DJ Zdanovskiego.

E.Kita

Fot. e-bodzentyn.pl

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech